Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

25-lecie Fundacji Poszanowania Energii

fot. Anna Kłos

Fundacja Poszanowania Energii, działająca w gościnnych murach Politechniki Gdańskiej, powstała w czasach społeczno-gospodarczego przełomu czasów Solidarności i od początku miała niesłychanie nowatorski charakter.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

25-lecie Fundacji Poszanowania Energii

 2016-12-20 07:07 
Anna Kłosmoje artykuly

Fundacja Poszanowania Energii, działająca w gościnnych murach Politechniki Gdańskiej, powstała w czasach społeczno-gospodarczego przełomu czasów Solidarności i od początku miała niesłychanie nowatorski charakter.

fot. Anna Kłos

Zaczęło się w latach 80-tych XX wieku, kiedy to Politechnika Gdańska realizowała duże umowy naukowo-badawcze związane z Elektrownią Jądrową Żarnowiec w Budowie a prof. Jacek Marecki był pełnomocnikiem rektora ds. tej inwestycji. Było pracowicie, nowocześnie i światowo. Ale w 1989 roku rząd podjął decyzję o wstrzymaniu budowy. Kiedy naukowcy z tego zespołu wyszli z szoku, zwrócili uwagę na inne źródła energii, ponieważ widywali stosowne urządzenia podczas wyjazdów na „zgniły” Zachód. Energia społeczna też w Polsce buzowała, więc postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Hasło ”Załóżmy fundację” jako pierwszy rzucił Władysław Dobrowolski, naukowiec z PG i członek Zarządu Regionu Solidarności, co wtedy dużo ułatwiało. Fundatorzy byli chętni: dyr Marcin Dobrut z POZG (obecnie PGNiG), dyr Jerzy Skwara i jego z-ca Henryk Trojanowski z Zakładu Energetycznego (obecnie Grupa ENERGA S.A.), dyr Waldemar Dunajewski z EC II (obecnie EDF Wybrzeże), dyr E. Ostrowski z OIGE, ludzie z Instytutu Energetyki O/Gdańsk.
Znaleźli się też prywatni członkowie Fundacji, głównie naukowcy z Politechniki Gdańskiej: Tadeusz Bień, Zdzisław Kusto, Józef Kuczyński, Henryk Kąpiński, Władysław Tandeck i Wiktor Maksymiuk.
A nad wszystkim opiekuńcze ręce trzymał ówczesny rektor prof. Edmund Wittbrodt, który ochoczo zaakceptował wniosek o powołaniu fundacji, kiedy takowy wpłynął na posiedzenie Senatu. Od razu też polecił wyszukać i przydzielić Fundacji dwupokojowe pomieszczenie na biuro. Zaprzyjaźnieni dyrektorzy z dużych firm dokładali dobra potrzebne na jego urządzenie – meble a nawet komputery (które były wtedy absolutną nowością) a także dofinansowywali działalność popularyzatorsko-szkoleniową na rzecz młodzieży i jej wycieczki do elektrowni wodnych na Raduni. Fundacja od początku postawiła na odnawialne źródła energii i jej oszczędzanie, zgodnie z hasłem:


NAJTAŃSZA JEST ENERGIA, KTÓRA NIE POKRYWA ZBĘDNYCH STRAT.


O realizację tego hasła troszczyli się kolejni prezesi:
Jan Jaracz 1991 – 2006,
Tadeusz Żurek od 2006,
Leszek Wróblewski – kierujący Fundacją obecnie (od 2011roku), jego zastępcami są: Grażyna Szester i Jacek Lendzion, a członkinią zarządu – Teresa Orzyłowska.


Najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Fundacji:
-Otwarcie 7 listopada 1995 Ośrodka Demonstracyjno-szkoleniowego Poszanowania Energii na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Obecnie działa on jako Laboratorium Źródeł Energii. Posiada urządzenia do realizacji tematów: kolektory słoneczne, ogniwa i moduły fotowoltaiczne, generatory wiatrowe, pompy ciepła, ogniwa paliwowe, kotły gazowe, energia z biomasy, zagospodarowanie odpadów, biopaliwa, analiza spalin.

-W 2006 roku, na mocy uchwały Sejmiku Pomorskiego, Zarząd Województwa przyjął do wdrożenia Regionalną Strategię Energetyki na lata 2007 – 2025, ze szczególnym uwzględnieniem źródeł odnawialnych, autorstwa ekspertów Fundacji,
-Fundacja jest jednym z liderów ISP 3 (Inteligentnej Specjalizacji Pomorza) o tytule: Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie.
Specjalnością Fundacji są liczne opracowania audytorskie, realizowane na bieżąco od 1996 roku: projekty założeń do planów zaopatrzenia gmin w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, plany działań na rzecz zrównoważonej energii, plany gospodarki nisko emisyjnej dla kilkudziesięciu gmin w całej Polsce.

Projekty współfinansowane przez Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Europejskiego Obszaru Gospodarczego:
Rozwój energetyczny gmin zgodny z naturą, realizowany w latach 2008 -2011 na terenie woj. pomorskiego i małopolskiego,
Poszanowanie energii bez granic – współpraca polsko-ukraińska oparta na standardach skandynawskich – realizowane w latach 2008 – 2012.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-19 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu