Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Budowa ekociepłowni z poparciem Rady Gospodarczej

olsztyn.eu

Kolejny ważny głos za powstaniem w Olsztynie nowego źródła ciepła. Obiekt ma powstać przy ul. Lubelskiej i zapewnić mieszkańcom stolicy regionu ekologiczne ogrzewanie.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Budowa ekociepłowni z poparciem Rady Gospodarczej

 2017-01-09 10:00 
olsztyn.eu

olsztyn.eu

Kolejny ważny głos za powstaniem w Olsztynie nowego źródła ciepła. Obiekt ma powstać przy ul. Lubelskiej i zapewnić mieszkańcom stolicy regionu ekologiczne ogrzewanie.

Nowe inwestycje drogowe oraz kwestia budowy ekociepłowni zdominowały ostatnie posiedzenie Rady Gospodarczej. Zasiadający w niej ponownie dyskutowali o ogniwie, jakie planuje wybudować Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Poprzednio zajmowali się tym tematem około pół roku w wcześniej.

Inwestycja w nowoczesne źródło ciepła jest ważna z ekonomicznego punktu widzenia. Spalając węgiel, trzeba płacić za emisję dwutlenku węgla. Teraz tona kosztuje 4,4 euro. Jak prognozują eksperci wkrótce ta stawka zostanie podwojona, w 2030 roku ma osiągnąć 30 euro, a w 2050 aż 70 euro! W przypadku produkcji ciepła z paliwa alternatywnego nie będziemy musieli ponosić takich kosztów.

- Ta koncepcja jest w naszej opinii jak najbardziej spójna - przyznaje przedstawiciel Rady Gospodarczej, działającej przy prezydencie miasta, Mariusz Dobrzeniecki. - Zdecydowanie przekonuje nas aspekt ekonomiczny. Produkcja ciepła przy użyciu węgla staje się coraz mniej opłacalna.

Ekociepłownia ma być domknięciem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w regionie. Jednym z jego elementów był powstały w Olsztynie zakład, w którym powstaje alternatywne paliwo.

- Szacowane stawki, jakie trzeba będzie już niedługo płacić za wytwarzanie dwutlenku węgla są niezwykle wysokie - zgodził się inny z zasiadających w Radzie Gospodarczej, Tomasz Miętkiewicz. - Dlatego trzeba szukać alternatywnych możliwości zabezpieczenia mieszkańców w ciepło, bez narażania ich na znaczne podwyżki.

Powstanie ekociepłowni w partnerstwie publiczno-prywatnym pozwoli zapewnić ogrzewanie ok. 40 proc. mieszkańców, którzy do tej pory korzystają z usług Michelin. Oponiarski potentat potwierdza, że nie interesuje go taki rodzaj działalności. Poza powstaniem nowego źródła, inwestycja pozwoliłaby zmodernizować ciepłownię w Kortowie.

Udziałowcami inwestycji mają być MPEC i skarb państwa (po 40 proc.) oraz firma prywatna (20 proc.). W przyszłości miejska spółka zaczęłaby przejmować udziały państwa, stając się większościowym (80 proc.) właścicielem ciepłowni.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu