Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Costa Blanca vs Trójmiasto

pixabay.com

Czy kupno domu lub mieszkania w Hiszpanii w chwili obecnej to opłacalna inwestycja? W ogóle, czy kupno nieruchomości za granicą to w tej chwili dobry krok? Cytując Donalda Trumpa: „Teraz albo nigdy. Chcesz zostać bogaty, chcesz inwestować w przyszłość i zarobić? Zbudować i powiększyć swoje portfolio nieruchomości? Kupuj w Hiszpanii. Jest cała masa okazji inwestycyjnych w tym kraju.”

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Costa Blanca vs Trójmiasto

 2016-12-13 12:51 
pixabay.com

pixabay.com

Dariusz Paweł Modzelewskimoje artykuly

Czy kupno domu lub mieszkania w Hiszpanii w chwili obecnej to opłacalna inwestycja? W ogóle, czy kupno nieruchomości za granicą to w tej chwili dobry krok? Cytując Donalda Trumpa: „Teraz albo nigdy. Chcesz zostać bogaty, chcesz inwestować w przyszłość i zarobić? Zbudować i powiększyć swoje portfolio nieruchomości? Kupuj w Hiszpanii. Jest cała masa okazji inwestycyjnych w tym kraju.”

Rok ubiegły i obecny przyniósł eskalację konfliktu w pobliżu wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, czyli na terenach Syrii i Iraku. Zamachy w kurortach turystycznych Egiptu i Tunezji, wejście do Syrii wojsk rosyjskich i zestrzelenie przez siły powietrzne Turcji rosyjskiego samolotu wojskowego nad Syrią bardzo negatywnie wpłynęły na rozwój turystyki w tym rejonie Świata. Nie tylko wzrosły obawy potencjalnych odwiedzających, ale też rządy niektórych państw formalnie zablokowały możliwość podróży w ten rejon. Władze w Moskwie zamknęły rynek turecki i egipski dla rosyjskich turystów. Podobnie uczyniły władze Wielkiej Brytanii zawieszając pozwolenie brytyjskim przewoźnikom na wykonywanie lotów do Egiptu. Obecnie kurorty tureckie i egipskie świecą pustkami, nie tylko ze względu na rosyjski bojkot, ale przede wszystkim w obawie przed zamachami terrorystycznymi inspirowanymi przez liczne strony konfliktu zaangażowane w wojnę w Syrii.  Hotelarze liczą straty z obawą patrząc na przyszłość branży turystycznej w tym regionie. Oficjalne dane World Tourism Organization za 2015 rok mówią o 8% spadku wyjazdów turystycznych do krajów Afryki Północnej (Egipt, Tunezja). Kryzys migracyjny związany z zaostrzaniem się konfliktu w Syrii negatywnie wpływa też na turystykę w Grecji, która jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Europie. W analizach dotyczących roku ubiegłego wyraźnie widać tendencję do przenoszenia się turystów na Zachód Morza Śródziemnego, do rejonów położonych dalej od miejsc zagrożonych. Krajem, który według najnowszych danych korzysta na tym zjawisku najbardziej w Europie jest Hiszpania, szczególnie region Costa Blanca.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii w ostatnich latach dramatyczne spadły. Wręcz niewiarygodnie. Kraj był w kryzysie. Po trwającym blisko 15 lat niezwykle intensywnym wzroście gospodarczym Hiszpanii począwszy od lat 90-tych XX wieku, w pamiętnym roku 2008, ekonomia hiszpańska wkroczyła w fazę znacznego spowolnienia i wyraźnej recesji. Wzrost PKB w 2008 wyniósł zaledwie 1,2%. Zaistniała w tym czasie sytuacja społeczno-gospodarcza Hiszpanii miała znaczny wpływ na zmianę wartości nieruchomości w tym kraju, a dokładnie na znaczny spadek cen nieruchomości i korektę ich wartości. To właśnie w tym kraju najlepiej zakupić nieruchomość z powodu bardzo dużego potencjału inwestycyjnego. Costa Blanca jest regionem numer 1 jeśli chodzi o zakup nieruchomości w Hiszpanii kontynentalnej. Decydują o tym przede wszystkim stosunkowo niskie ceny nieruchomości na Costa Blanca w porównaniu do innych części Hiszpanii oraz liczba nowych budów w tym regionie. Ceny nieruchomości w regionie Costa Blanca w dalszym ciągu pozostają bardzo atrakcyjne, szczególnie w porównaniu do cen nieruchomości w Polsce nad Morzem Bałtyckim. Inwestycja w nieruchomości w Costa Blanca jest niezwykle dochodowym posunięciem, które należy podjąć jak najszybciej, zanim nastąpi nieunikniony wzrost cen nieruchomości w Hiszpanii.

Agencja ratingowa Standard & Poor przewiduje w roku 2016 wzrost cen nieruchomości w Hiszpanii o 2%, a w bardzo atrakcyjnych rejonach, a taką jest Costa Blanca, wzrost ten będzie jeszcze większy i szybszy. Eksperci oceniają, że w kolejnych latach nastąpi dalsza tendencja wzrostowa wartości nieruchomości w Hiszpanii, a wzrost cen w atrakcyjnych lokalizacjach takich jak Costa Blanca będzie ponad przeciętny w stosunku  do całego tamtejszego rynku.

Dynamika cen nieruchomości w regionie Costa Blanca oraz na polskim wybrzeżu 2012-2015 i prognoza do roku 2017

Jak można zauważyć na powyższych wykresach ceny nieruchomości w regionie Costa Blanca do roku 2015 nieustannie spadały. Szczególnie wysoki spadek zanotowano w roku 2012 i 2013 (ponad 11% i ponad 9%). Jednak w roku 2015 spadek został zahamowany i tendencja się zdecydowanie odwróciła, co oznacza, że decyzję o zakupie nieruchomości należy podjąć jak najszybciej.

Biorąc pod uwagę rynek pierwotny i rynek wtórny nieruchomości na Costa Blanca oraz nad polskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego należy stwierdzić, że ceny nieruchomości nad polskim morzem w odróżnieniu od cen nieruchomości położonych na Costa Blanca utrzymują się ostatnio na w miarę na stałym poziomie i dążą raczej do wzrostu niż do spadku.

Największy wzrost cen nieruchomości w Hiszpanii (uwzględniając również typowe budownictwo mieszkaniowe w dużych miastach) zanotowano w stolicach regionów, między innymi w Madrycie (wzrost o 6,2%), Barcelonie (wzrost o 4,8%), czy Pampelunie (wzrost o 2,9%).

Dynamika cen to jednak nie wszystko. Istotnymi czynnikami są nie tylko realne ceny, ale również perspektywa zwrotu z inwestycji w nieruchomości apartamentowe.

 

Costa Blanca

Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego

Średnia cena za m2

Około 6000 zł

Około 9000 zł

Średni koszt wynajmu (tygodniowo)

Około 1300 zł

Około 1000zł

Średnia stopa zwrotu

7,5%

4,3%


Ceny za metr kwadratowy nieruchomości apartamentowych położonych na Costa Blanca są niższe od tych nad polskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego, natomiast cena za wynajem jest zdecydowanie wyższa w Hiszpanii. Za wynajem nieruchomości apartamentowej położonej na Costa Blanca zmuszeni jesteśmy zapłacić około 1300 zł za tydzień, natomiast w przypadku Polski koszt ten wynosi około 1000 zł. Wpływa to na poziom stopy zwrotu. Szacuje się, że stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości na Costa Blanca to 7,5% w skali roku, natomiast nad polskim Bałtykiem jedynie 4,3%.

Powyższy wykres jednoznacznie pokazuje, że stopa zwrotu z nieruchomości położonych na Costa Blanca waha się w zależności od miesiąca, jednak zauważyć można, że od października 2015 roku nastąpił jej znaczący wzrost. Porównując stopę zwrotu z maja 2015 oraz z maja 2016 widzimy, że jest ona wyższa o ponad 10 punktów procentowych. Ze względu na aktualną sytuację gospodarczą i polityczną można liczyć na to, że taki trend utrzyma się w dłużej perspektywie.

Dokładnie analizując opłacalność inwestycji w zakresie kupna nieruchomości w Hiszpanii w porównaniu do innych krajów Europy i Świata należy zawsze pamiętać, iż Hiszpania jest największą potęgą turystyczną Europy. Roczne wpływy z turystki międzynarodowej w Hiszpanii wyniosły w roku 2015 aż 49 mld Euro. Jest to najwyższy wynik ze wszystkich krajów w Unii Europejskiej. W Polsce przychody z turystyki w analizowanym roku wyniosły jedynie 8,5 mld Euro. Według obecnych prognoz Światowej Organizacji Turystyki, Hiszpania co najmniej do roku 2020 w dalszym ciągu będzie znajdować się na pierwszych pozycjach w sektorze turystycznym. Najświeższe dane Narodowego Instytutu Statystycznego Hiszpanii mówią o 6% wzroście międzynarodowych przyjazdów turystycznych do Hiszpanii w drugiej połowie 2015 roku. Natomiast ostatni opublikowany raport ze stycznia 2016 zawiera informację o 8% wzroście w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku. W liczbach bezwzględnych daje to niesamowity wynik, bowiem Hiszpania jest w ścisłej czołówce światowej krajów odwiedzanych przez turystów z liczbą ponad 65 mln odwiedzin rocznie. Oznacza to, że Hiszpanię odwiedza więcej ludzi niż ją zamieszkuje. Do tego dochodzi aspekt emocjonalny, o którym nie należy zapominać, a wręcz może należy go na pierwszym miejscu wymieniać: wakacje za granicą to całkowita odmiana rzeczywistości.

TOP 10

Liczba noclegów w turystycznych obiektach noclegowych
(w mln nocy spędzonych w państwie przez osoby niebędące rezydentami)


Udział procentowy

Hiszpania

259,6

21,5%

Włochy

186,9

15,5%

Francja

130,9

10,8%

Wielka Brytania

105,5

8,7%

Austria

78,1

6,5%

Niemcy

74,8

6,2%

Grecja

74,7

6,2%

Chorwacja

61,1

5,1%

Portugalia

35,6

3%

Holandia

34,4

2,9%

Razem

1041,6

100%

 

Jak już zostało wspomniane Hiszpania znajduje się na pierwszym miejscu w Europie biorąc pod uwagę przychody z turystyki, ale jest ona jednocześnie liderem pod względem liczby noclegów turystycznych. W samym roku 2015 osoby niebędące rezydentami tego kraju spędziły w turystycznych obiektach noclegowych 259,6 mln nocy, co stanowi 21,5% wszystkich noclegów w krajach znajdujących się w pierwszej dziesiątce. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, iż Polska w ogóle nie znalazła się w niniejszym zestawieniu.

Struktura turystów  Costa Blanca vs polskie wybrzeże

Istotnym aspektem przy analizie rentowności inwestycji w nieruchomości w regionie Costa Blanca jest fakt, iż duża część odwiedzających, to turyści zagraniczni stanowiący 38% (w nad polskim Bałtykiem stanowią oni jedynie 27%). Są to przede wszystkim obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Francji. Struktura turystów ma dwutorowy wpływ na efektywność inwestycji. Pierwszy jest oczywisty, do kraju napływa kapitał jednak to rzutuje pozytywnie głównie na gospodarkę państwa, a w mniejszym stopniu na samego inwestującego. Istotniejszym jest natomiast skąd turyści pochodzą. Jak już zostało wspomniane do Hiszpanii przyjeżdżają przede wszystkim osoby z takich krajów jak Wielka Brytania, Niemcy, czy Francja gdzie poziom zarobków jest stosunkowo wysoki, a zatem poziom cen jaki są oni skłonni zaakceptować za wynajem nieruchomości turystycznych może być wyższy.

Rozważając zakup nieruchomości turystycznych w Hiszpanii, należy zwrócić uwagę na preferencje turystów co do zakwaterowania. Statystyki pokazują, że wybierają oni głównie obiekty luksusowe – pierwsza klasa oraz drugiej klasy. Jednocześnie w 2015 roku największą roczną stopę wzrostu zanotowano w przypadku mieszkań wakacyjnych, dlatego też, w tego typu nieruchomości należy inwestować kapitał.

Jednak nie każdy kto decyduje się na zakup nieruchomości w Hiszpanii „skazany” jest na uzyskiwanie dochodów z tytułu jej wynajmu turystom lub traktowanie wyłącznie jako miejsca, gdzie spędzić można wakacje. Wielu ludzi postrzega region Półwyspu Iberyjskiego jako atrakcyjną lokalizację do życia, nie tylko ze względów klimatycznych. Sprzyjają temu również warunki gospodarcze, a mowa tu przede wszystkim o stosunkach handlowych pomiędzy Polską a Hiszpanią. Okazuje się, że w Hiszpanii można zrobić dobry interes wykorzystując nie tylko potencjał turystyczny poszczególnych regionów. W okresie od stycznia do grudnia 2015 r. polsko – hiszpańska wymiana handlowa odnotowała rekordową wartość wynoszącą prawie 8,5 mld euro. Obroty towarowe wzrosły o 14.1% w stosunku do roku 2014. Tym samy Hiszpania zajmuje 7. miejsce wśród krajów UE pod względem wartości wymiany handlowej z Polską. W 2015 r. polski eksport do Hiszpanii wyniósł 4,71 mld euro i był wyższy o 16.4 % w porównaniu z rokiem 2014. Hiszpania w ten sposób znalazła się na 9. miejscu w UE pod względem wielkości eksportu polskich towarów. Import towarów z Hiszpanii wzrósł o 11.4% osiągając wartość 3,78 mld euro. Rok 2015 r. zakończył się dodatnim saldem handlowym dla Polski (935 mln euro). W poprzednich latach wymiana handlowa Polska-Hiszpania prezentowała się następująco:

Jak pokazują powyższe wykres zarówno import jak i eksport towarów utrzymuje się na wysokim poziomie. Szczególnie dużą dynamikę obserwuje się w przypadku eksportu
(w 2013 roku wzrost wyniósł 20% w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast w 2014 wyniósł on prawie 16%). Jednocześnie rośnie poziom obrotów handlowych pomiędzy tymi dwoma krajami – wzrost o 13 punktów procentowych w 2013 roku i o prawie 6 punktów procentowych w 2014. Z Polski do Hiszpanii eksportowane są przede wszystkim takie towary jak: maszyny, urządzenia mechaniczne, sprzęt elektryczny, wyroby przemysłu chemicznego, tworzywa sztuczne, metale szlachetne i wyroby z nich, a także artykuły rolno-spożywcze. Według analiz przeprowadzonych przez ekspertów, polscy inwestorzy powinni szukać potencjału w branży spożywczej, meblowej oraz jachtowej.

Dane jednoznacznie pokazują, że zarówno kupno nieruchomości jak i rozpoczęcie biznesu w Hiszpanii mogą okazać się bardzo intratne, jednak nie ulega wątpliwości, że do tego celu niezbędne jest posiadanie odpowiedniej ilości środków finansowych. Wielu inwestorom może wydawać się, że nie stać ich na tego typu przedsięwzięcie. Nic bardziej mylnego! Wystarczy spojrzeć na niezwykle atrakcyjną ofertę kredytową. Rok 2016 rozpoczął się najniższym w historii poziomem Euriboru. Euribor 3-miesięczny zamknął rok 2015 na rekordowo niskim poziomie -0,3730% gromadząc roczny spadek wynoszący 80% i jest to najwyższa redukcja w ostatniej dekadzie. Wskaźnik wciąż posiada tendencję spadkową i może zdaniem specjalistów, zaowocować również ujemnym współczynnikiem u schyłku 2016 roku. Poniżej przedstawiona została symulacja rat kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Okres kredytowania maksymalny

30 lat

Oprocentowanie:

Rok 1

Rok 2


 

2%

Euribor +2% (0,0% +2%)

Jednorazowa prowizja banku

1%

Wartość nieruchomości

400 000 euro

Wartość kredytu (60%)

240 000 euro

Rata miesięczna

945 euro


Na dzień dzisiejszy oprocentowanie Euribor 3-miesięczny wynosi -0,3130%, co w praktyce oznacza, że jest ono zerowe. W związku z powyższym kredyt na zakup nieruchomości w Hiszpanii można zaciągnąć bez wysokich kosztów obsługi, a inwestycja okaże się na pewno opłacalna ze względu na potencjał rynku. W związku z powyższym inwestorzy nie tylko nie stracą, ale zarobią.

Na koniec warto podkreślić, iż to właśnie hiszpańskie nieruchomości, w tym i w regionie Costa Blanca, spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej cieszą się od lat największym uznaniem. Głównie z uwagi na największy potencjał inwestycyjny i zyski z tytułu stale rozwijającego się sektora turystycznego tego kraju. Hiszpania zawsze będzie Hiszpanią. Bez względu na to, czy mamy kryzys, czy też nie.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu