Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Czas na zarybianie

warmia.mazury.pl

Gospodarstwo Rybackie w Mikołajkach Sp. z o.o. do wód użytkowanych obwodów rybackich wprowadziło 10 tys. węgorzy. Materiał zarybieniowy został rozprowadzony wzdłuż linii brzegowej jezior.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Czas na zarybianie

 2016-10-08 09:00 
warmia.mazury.pl

warmia.mazury.pl

Gospodarstwo Rybackie w Mikołajkach Sp. z o.o. do wód użytkowanych obwodów rybackich wprowadziło 10 tys. węgorzy. Materiał zarybieniowy został rozprowadzony wzdłuż linii brzegowej jezior.

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na wysoko cenione i luksusowe z kulinarnego punktu widzenia mięso, niezbędne są zarybienia węgorzami, gdyż ich liczba przepływająca samodzielnie przez Morze Bałtyckie do jezior śródlądowych jest zbyt mała. W zarybieniach uczestniczyli pracownicy Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego.

W jeziorach ryby będą przebywały do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Okres ten trwa 7-10 lat. Samice węgorza osiągają długość nawet do 200 cm i wagę do 9 kg. Samce są zdecydowanie mniejsze - osiągają maksymalnie 60 cm i ważą do 350 g.

Węgorz jest gatunkiem wyjątkowo zagadkowym i tajemniczym, gdyż jest rybą katadromiczną, która na tarło wędruje przez 180–250 dni do Morza Sargassowego. Ryba pokonuje w tym czasie dystans około 8 tys. km. Jest to najdłuższa znana nauce wędrówka na tarliska dokonywana przez ryby. Po tarle węgorze giną. Wyklute z ikry larwy podejmują trwającą 3 lata wędrówkę ku wybrzeżom Europy.

Należy podkreślić, że węgorz należy do gatunku zagrożonego wyginięciem z powodu zanieczyszczenia wód, nadmiernego odławiania, przegradzania rzek przez budowle hydrotechniczne oraz chorób pasożytniczych.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-19 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu