Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Flex w sieci rewolucji technologicznej

Świat jest w przełomowym momencie rozwoju cywilizacyjnego. Nadchodzi nowa era i my potrafimy sprostać jej wymaganiom – mówią z satysfakcją ludzie z przedsiębiorstwa Flex (d. Flextronics) w Tczewie. Jest to era inteligentnych urządzeń, potrafiących komunikować się z sobą – w służbie człowieka.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Flex w sieci rewolucji technologicznej

 2016-09-30 09:29 

Świat jest w przełomowym momencie rozwoju cywilizacyjnego. Nadchodzi nowa era i my potrafimy sprostać jej wymaganiom – mówią z satysfakcją ludzie z przedsiębiorstwa Flex (d. Flextronics) w Tczewie. Jest to era inteligentnych urządzeń, potrafiących komunikować się z sobą – w służbie człowieka.


Wszystko zaczyna się od transmisji danych do konkretnych urządzeń, które są podłączone do Internetu i dzięki temu są w stanie komunikować się ze sobą, ułatwiając nam w ten sposób realizację codziennych obowiązków. Zacznijmy od inteligentnego domu, w którym człowiek będzie mieszkał. W niedalekiej już przyszłości lodówka sama zauważy czego brakuje i będzie kontaktowała się z telefonem i zamawiała zakupy. Samochód sam wykryje swe niedoskonałości czy zagrożenia i wyśle odpowiedni sygnał do stacji obsługi. System, który budzi mieszkańca np. o 6.00 rano, otrzyma sygnał, że są korki na drodze, więc obliczywszy ile czasu będzie on na pokonanie ich potrzebował, włączy budzenie o tyle wcześniej.

Podobnie mogą zacząć funkcjonować wszystkie gałęzie przemysłu i rolnictwa. Na przykład kilka czujników rozmieszczonych na polu zbierze informacje gdzie rośliny potrzebują azotu a gdzie i kiedy wody i prześle „zamówienie” do odpowiednich urządzeń wykonawczych.

W przemyśle oznacza to całkowitą zmianę modelu biznesowego

Ogromnym potencjałem dla firm produkcyjnych jest możliwość budowania inteligentnych sieci maszyn, które niezależnie się komunikują i synchronizują ze sobą, zmniejszając konieczność interwencji operatora. Wpisuje się to w trend Przemysł 4.0, w ramach którego w fabrykach wykorzystuje się i przetwarza ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym. Charakterystyczna dla Przemysłu 4.0 jest też zmiana polegająca na tym, że technologie stosowane niegdyś tylko w jednej branży, przenoszone są teraz także na inne obszary, czyli na przykład te same wyświetlacze mogą z sukcesem sprawdzić się zarówno w motoryzacji, jak i w produktach medycznych. Ma to szczególne znaczenie w tak dużej firmie jak Flex, która działa w 30 krajach na prawie wszystkich rynkach, m.in. telekomunikacyjnym, energetycznym, medycznym, rolniczym czy produktów konsumenckich.


Szybko nadchodzi era inteligentnych urządzeń

To wcale nie musi być odległa przyszłość. Nowe technologie i wynalazki są coraz szybciej przyswajane przez społeczeństwa. Jeśli przyjmiemy, że moment upowszechnienia następuje, gdy 25% społeczności posługuje się nowością technologiczną, to w przypadku elektryczności od wynalazku do tego momentu upłynęło 46 lat, telefonu – 35 lat, ale już przy telefonii komórkowej wystarczyło 13 lat a przy internecie – tylko 7 lat. Kolejna rewolucja jest już w toku. Obecnie rynek inteligentnych urządzeń jest wart około 10 mld dolarów, przewiduje się, że do roku 2025 do 11 trylionów dolarów wzrośnie globalna wartość ekonomiczna wygenerowana przez rynek internetu rzeczy, a ponad 50 mld urządzeń będzie bezpośrednio łączyć się, tworząc pseudospołeczności komunikujące się ze sobą w służbie człowieka.


Co oferuje Flex?

Firma oferuje dostęp do zestawu różnorodych i nieustannie zmieniających się technologii, które mogą być stosowane w niewyczerpanych kombinacjach w różnych branżach, czyli:


- Na codzień pomagamy naszym klientom w projektowaniu produktów, budowaniu prototypów, zajmujemy się masową produkcją oraz logistyką, czyli dostarczamy usługi w ramach całego cyklu życia produktu, od koncepcji aż po wycofanie z rynku. Dla naszych klientów wytwarzamy też produkty wyposażone w nowe technologie lub będące pionierami na dopiero powstających rynkach, np. drukarki 3D czy stacje bazowe dla LoRa - nowej wąskopasmowej technologii bezprzewodowej transmisji danych, która doskonale nadaje się do komunikacji przedmiotów, czyli internetu rzeczy – mówi Stanisław Motylski, dyrektor ds. rozwoju we Flex w Tczewie.

Pracowników szkolimy sami

Flex w Tczewie zatrudnia 4000 pracowników i angażuje się także w proces ich edukacji, a później szkolenia, współpracując ze szkołami oraz uczelniami.


- Cieszymy się, że dla naszych władz coraz większe znaczenie ma szkolnictwo zawodowe. Od lat widzieliśmy potrzebę rozwoju współpracy pomiedzy szkołami a biznesem, wspieraną przez samorządy i instytucje otoczenia biznesu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dobrze przygotowane programy edukacyjne oraz nastawienie na zdobycie praktycznych umiejętności wpłyną na to, jak absolwent odnajdzie się na rynku pracy. Właśnie dlatego już wiele lat temu postanowiliśmy zaangażować się w rozwój szkolnictwa zawodowego, oferując swoją wiedzę, doświadczenie oraz wsparcie finansowe – mówi Arkadiusz Wódarczyk – HR Menedżer, odpowiedzialny za ten dział funkcjonowania firmy.

O tym, że robią to dobrze, świadczy wyróżnienie, które w 2015 roku otrzymali od Ministerstwa Gospodarki, a także główna nagroda HR Innovator wręczona w trakcie XXI Kongresu Kadry. Firma od kilku lat wspiera szkoły stypendiami, sprzętem, oferuje staże i praktyki.

- Skupiliśmy się na terenie 3 najbliższych powiatów – mówi Arkadiusz Wódarczyk. Mamy własną wewnętrzną szkołę (FlexSchool), gdzie jesteśmy w stanie przekwalifikować osoby z różnym zawodem na operatorów nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie. Ponadto w poprzednich latach firma była partnerem programu POKL 9.2 „SZKOŁA+BIZNES”, w ramach którego 7 placówek edukacyjnych w województwie pomorskim zostało wyposażonych w laboratoria elektroniczne i mechatroniczne. W trakcie projektu specjaliści m.in. z Flex’a przeszkolili 880 uczniów, którzy otrzymali uprawnienia SEP oraz branżowe certyfikaty IPC-A610, honorowane na całym świecie. Uczniowie oraz nauczyciele mają dostęp do programu praktyk oraz transferu wiedzy dotyczącej najnowszych technologii i procesów wykorzystywanych w fabrykach Flex’a w Polsce i na całym świecie. Trenerzy z wewnętrznej akademii

Flex School regularnie prowadzą zajęcia i szkolenia na terenie pomorskich szkół. Dzielą się swoim doświadczeniem, mając świadomość, że dzięki temu uczniowie uzyskują dostęp do informacji oraz zdobywają umiejętności, które w przyszłości rzeczywiście będą mogli wykorzystywać.

Flex dostarcza kompleksowe rozwiązania przyszłości dla małych i dużych firm w zakresie projektowania i wytwarzania produktów, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Swoim klientom zapewnia usługi inżynieryjne, produkcyjne oraz zintegrowany łańcuch dostaw. Flex zatrudnia 200 000 pracowników w 30 krajach i kieruje się misją budowania bardziej inteligentnego świata.

Flex w Tczewie powstał w 2000 roku. Firma zlokalizowana jest w województwie pomorskim, zatrudnia 4000 pracowników i posiada park przemysłowy, na który składają się trzy budynki o powierzchni 60 tysięcy m². W pierwszym z nich odbywa się montaż płytek elektronicznych, modułów oraz urządzeń elektronicznych. W drugiej hali ma miejsce obróbka metalu i montaż złożonych produktów, takich jak szafy bazowe do telefonii komórkowej, drukarki 3D czy maszyny samoobsługowe. Trzeci i najnowszy obiekt spełnia funkcję nowoczesnego centrum logistycznego.

Tczewska fabryka oferuje swoim klientom całą gamę usług, poczynając od projektu produktu, poprzez opracowanie linii produkcyjnej, produkcję, aż po kompleksowe usługi dystrybucyjne i logistyczne. Realizuje zamówienia dla znanych na całym świecie marek m.in. z branży telekomunikacyjnej, przemysłowej, wydobywczej oraz elektroniki użytkowej. Klientami Flex w Tczewie są zarówno światowe korporacje, jak i firmy średnie oraz dopiero rozpoczynające działalność.

Czy wiesz, że?

Flex działa w Tczewie od 2000 roku

49% pracowników Flex to kobiety
7,5 roku to średni czas pracy jednej osoby
219 inżynierów pracuje we Flex
60 000 m² zajmują 3 hale w parku produkcyjnym w Tczewie
11 000 miejsc paletowych znajduje się w magazynie
27,5 ton nacisku na minutę generują maszyny we Flex

W ostatnich latach firmę Flex doceniono kilkoma nagrodami:

Nokia Quality Award

CEE Manufacturing Award
Pomorska Nagroda Jakości
Gryf Medialny
Nagroda Ministra Gospodarki

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (1)

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Metropolia.info nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.

Dodaj opinię
PIOTR88

ocena: -71%

2018-08-23 14:09:22
FLEX is THE BEST!!!

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa

© Copyright 2012-19 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu