Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Goście z Dalekiego Wschodu

olsztyn.eu

Szangdong jest prawdziwym spichlerzem Chin. Przedstawiciele tej prowincji odwiedzili Olsztyn, by rozmawiać m.in. o możliwości współpracy gospodarczej.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Goście z Dalekiego Wschodu

 2016-12-21 09:00 
olsztyn.eu

olsztyn.eu

Szangdong jest prawdziwym spichlerzem Chin. Przedstawiciele tej prowincji odwiedzili Olsztyn, by rozmawiać m.in. o możliwości współpracy gospodarczej.

Liczący ok. 100 milionów mieszkańców Szangdong zajmuje trzecie miejsce w Chinach pod względem gospodarki. Produkuje się tam 1/4 żywności wytwarzanej w Państwie Środka, Import i eksport tej prowincji w poprzednim roku wyniósł łącznie 250 miliardów dolarów, a inwestycje zagranicznych podmiotów - 16 miliardów.

W składzie delegacji, która dotarła do Olsztyna byli m.in. dyrektorzy tamtejszych firm, przedstawiciele strefy ekonomicznej, biura promocji i inwestycji międzynarodowych prowincji oraz biura inwestycji miasta Weifang. To oznacza, że nawiązana w tym roku współpraca zyskuje na dynamice.

- Mieliśmy okazję lepiej się poznać i porozmawiać o współpracy - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Musimy pamiętać, że teraz choćby polski eksport żywności do Chin jest 10-krotnie mniejszy, niż w drugą stronę. I to może być obszar do działania. Form współpracy jest zresztą wiele i warto próbować nawiązać kontakty.

Szengdong i Weifang to, poza produkcją spożywczą, także silne ośrodki zajmujące się elektroniką oraz AGD. Goście podkreślali, że na znaczeniu zyskuje współpraca między Polską a Chinami. To może być dobry prognostyk dla Olsztyna oraz Warmii i Mazur.

- Do tej pory Polska była mało znanym partnerem dla Chin - przyznawał szef delegacji z Szangdong, Xia Yunbin. - To się jednak zmienia. Przyjeżdża do nas coraz więcej waszych rodaków, to dobra tendencja.

Poza spotkaniem z władzami Olsztyna, goście mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Skorzystali także z okazji i przespacerowali się uliczkami średniowiecznego Starego Miasta.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu