Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Jak nie dać się oszukać?

Policjanci ostrzegają przed oszustami wykorzystującymi łatwowierność starszych i samotnych osób, stosującymi tzw. metodę „na wnuczka”. Oto, jak się przed nimi ustrzec.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Jak nie dać się oszukać?

 2014-03-05 12:00 

fot. archiwum

GD/KPP Wejherowomoje artykuly

Policjanci ostrzegają przed oszustami wykorzystującymi łatwowierność starszych i samotnych osób, stosującymi tzw. metodę „na wnuczka”. Oto, jak się przed nimi ustrzec.

W przestępstwach „na wnuczka” – przeważnie sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny). Tłumaczą „dziadkowi” lub „babci”, np. że są w hipermarkecie lub na giełdzie i mają niepowtarzalną okazję zakupić przedmiot po bardzo okazjonalnej cenie.  W związku z tym proszą o pożyczkę.
Oszuści dzwoniąc ponownie twierdzą, że nie mogą przyjechać po pieniądze, wysyłając po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę. Po jakimś czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po gotówkę.
W ostatnim czasie przestępcy zmienili sposób działania i już sami nie przychodzą po pieniądze, tylko proszą o przelanie wskazanej sumy pieniędzy na odpowiednie konto bankowe. Bądźmy czujni!
Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią uzyskania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Nie należy więc wpuszczać do domu nieznajomych, przekazywać obcym pieniędzy ani przelewać pieniędzy przelewem bankowym na wskazane nazwisko. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, należy zadzwonić do osoby zainteresowanej pożyczką i dokładnie sprawdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.
Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy przelewem bankowym na podane nazwisko czy na podane konto bankowe.
O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997.

Pamiętajmy! Nie każdy, kto do nas dzwoni lub puka do drzwi, ma uczciwe zamiary!

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-19 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu