Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Jak się odpoczywało na Warmii i Mazurach?

uw.olsztyn.pl

Z udziałem wojewody Artura Chojeckiego i wicewojewody Sławomira Sadowskiego odbyło się posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone podsumowaniu przebiegu oraz ocenie bezpieczeństwa letniego wypoczynku w województwie w minionym sezonie wakacyjnym.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Jak się odpoczywało na Warmii i Mazurach?

 2016-09-28 10:00 
uw.olsztyn.pl

uw.olsztyn.pl

Z udziałem wojewody Artura Chojeckiego i wicewojewody Sławomira Sadowskiego odbyło się posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone podsumowaniu przebiegu oraz ocenie bezpieczeństwa letniego wypoczynku w województwie w minionym sezonie wakacyjnym.

Zdaniem uczestników spotkania, m.in. przedstawicieli policji, straży pożarnej i WOPR, warunki pogodowe sprawiły, że w tym roku odnotowano mniej utonięć – 11, niż rok wcześniej - 20. Zdecydowanie więcej było z kolei wypadków drogowych, w których zginęły 32 osoby, podczas gdy przed rokiem – 23. W tej niechlubnej statystyce przodowały trzy powiaty: ostródzki, olsztyński i elbląski. Większość zdarzeń miała miejsce na dobrej jakości drogach krajowych i wojewódzkich.

W ramach tegorocznej akcji od początku prowadzono skrupulatne kontrole. Kuratorium Oświaty wraz z nadzorem budowlanym i strażą pożarną sprawdzało obiekty kolonijne, wypoczynkowe, obozowiska oraz sportowe i rekreacyjne. W tym roku do kuratorium organizatorzy zgłosili ok. 800 miejsc letniego pobytu dzieci i młodzieży, z których skorzystało 33 tysiące osób. Przeprowadzono 317 kontroli i wydano ponad 100 zaleceń, 11 decyzji odmawiających organizacji wypoczynku, a w jednym wypadku decyzję o wcześniejszym jego zakończeniu z uwagi na nie spełnienie zalecanych wymogów. Nadzór budowalny oprócz bazy zarejestrowanej w Kuratorium Oświaty przeprowadził łącznie 713 kontroli dotyczących miejsc letniego wypoczynku. Nie stwierdzono większych nieprawidłowości. W większości wypadków były to drobne usterki, które szybko właściciele obiektów usunęli. Przeprowadzonych kontroli było więcej niż przed rokiem, np. PSP poinformowała, że o 27 proc. więcej w stosunku do roku 2015.

Problemem w minionym sezonie letnim była na Warmii i Mazurach sprawa wodociągów skażonych bakteriami coli. Zjawisko dotknęło 28 wodociągów obsługujących 66 miejscowości, a fakt ten odczuli nie tylko mieszkańcy, lecz również turyści odpoczywający na tych terenach. Według raportu dyrektora WSSE, w przeciwieństwie do poprzedniego roku mniej było powodów do zamykania kąpielisk z powodu sinic.

Pracownicy organizacji wodnego pogotowia ratunkowego potwierdzając fakt, że sezon na wodzie był bezpieczniejszy, co potwierdzają liczby wykazujące mniejszą liczbę ofiar utonięć, sygnalizowali jednocześnie zmniejszającą się z roku na roku liczbę ratowników.

Ogólnie stan bezpieczeństwa w regionie podczas tegorocznych wakacji uznano za zadowalający. Jak mówił wojewoda Artur Chojecki, nie wystąpiły poważniejsze problemy i na pewno cieszy liczba działań prewencyjnych organizowanych przez służby, jak również mniejsza liczba uchybień wykazanych podczas kontroli, niemniej jednak przekazane jemu raporty posłużą do jeszcze lepszego przygotowania przyszłorocznego wypoczynku. W kwestii ratownictwa wodnego, wojewoda poinformował, że skierował pismo do MSWiA o zmianę systemu finansowania, aby zapewnić większą stabilność i sprawność realizowanych przez ratowników zadań.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu