Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Koleją z Gdańska do Kościerzyny bez przesiadek

fot. Anna Kłos

-Łączymy Kościerzynę bezpośrednio z Gdańskiem. Takiego połączenia nie było w historii kolei. Obecny układ komunikacyjny Kościerzyna-Gdynia przez Osową zostaje zachowany, dokładamy nowe połączenie – z Gdyni przez Sopot, Oliwę i Wrzeszcz – cieszył się marszałek Mieczysław Struk, kiedy 12 grudnia 2016 roku przyjechał do Kościerzyny (pociągiem), aby podpisać dwie nowe umowy z RPO z dwoma burmistrzami – Kościerzyny i Chojnic.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Koleją z Gdańska do Kościerzyny bez przesiadek

 2016-12-13 09:59 
Anna Kłosmoje artykuly

-Łączymy Kościerzynę bezpośrednio z Gdańskiem. Takiego połączenia nie było w historii kolei. Obecny układ komunikacyjny Kościerzyna-Gdynia przez Osową zostaje zachowany, dokładamy nowe połączenie – z Gdyni przez Sopot, Oliwę i Wrzeszcz – cieszył się marszałek Mieczysław Struk, kiedy 12 grudnia 2016 roku przyjechał do Kościerzyny (pociągiem), aby podpisać dwie nowe umowy z RPO z dwoma burmistrzami – Kościerzyny i Chojnic.

fot. Anna Kłos

Pierwszą umowę - pn. „Budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie połączona z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej w Powiecie Kościerskim” podpisał z burmistrzem Kościerzyny Michałem Majewskim.

Drugą - pn. „Utworzenie transportowych węzłów integrujących wraz ze ścieżkami pieszo-rowerowymi i rozwojem sieci publicznego transportu zbiorowego na terenie Chojnicko-Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego” z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem. To nie wszystko. W ciągu kilku najbliższych lat przebudowane zostaną też dworce w Kwidzynie, Malborku, Starogardzie Gdańskim. Tam też powstaną węzły integracyjne, czyli miejsca, gdzie krzyżować się będzie komunikacja kolejowa, samochodowa, autobusowa i rowerowa, więc możliwa będzie zmiana środka transportu, np. można będzie bezpiecznie zostawić na parkingu samochód i pojechać dalej pociągiem, lub przejechawszy koleją, pojechać na zwiedzanie Kaszub czy Kociewia bądź Powiśla rowerem.

Inwestycje otrzymają wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Koszt budowy obu węzłów – kościerskiego i chojnickiego - to 99,5 mln zł, z czego ponad 74 mln pokryte zostanie ze środków UE. Wartość wszystkich, podpisanych w poniedziałek projektów to 170 milionów złotych.

W uroczystym podpisaniu umów na dworcu w Kościerzynie uczestniczyli zasłużeni dla kaszubskiej ziemi politycy: poseł Stanisław Lamczyk i b. wojewoda pomorski, obecnie prezes spółki Port Gdański. Eksploatacja Piotr Karczewski. To ww. poseł jest pomysłodawcą i głównym zdobywcą unijnych pieniędzy na Pomorska Kolej Metropolitalną a także inspiratorem nadania nowego życia i funkcji podupadłym kaszubskim (w większości) dworcom. Jego pasją w ostatnim czasie jest też rehabilitacja i rozbudowa do współczesnych parametrów przedwojennej linii kolejowej, prowadzącej z Gdyni, omijającej b. Wolne Miasto Gdańsk i wiodącej przez Kościerzynę do Maksymilianowa k. Bydgoszczy. Linia ta, o numerze 201, jest obecnie nieodzowna dla wywożenia towarów z Portu Gdynia wobec totalnego zapchania się magistrali Śląsk – Porty prowadzącej przez Gdańsk, Tczew. Obecnie kończy się opracowanie raportu środowiskowego, który jeszcze w tym roku trafi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeśli otrzyma pozytywną decyzję, natychmiast PKP PLK ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej. W Planie Komunikacji Polskiej już ta inwestycja została ujęta i zarezerwowano na nią 1 mld 600 mln złotych. Konieczne będzie dobudowanie jeszcze jednego toru na całej linii, obecnie dwa tory są tylko na odcinkach bliskich Trójmiasta oraz elektryfikacja linii. Na szczęście francuscy inżynierowie, projektujący i budujący tę linię prawie sto lat temu, od razu przewidzieli konieczność jej rozbudowy i zarezerwowali odpowiednie zapasowe pasy terenu, a mosty i wiadukty od razu wybudowano pod potrzeby linii dwutorowej. Mimo że nie planowali elektryfikacji, obecne jej wykonanie wymaga tylko niewielkich uzupełnień i przeróbek pod wiaduktami. Trzeba będzie zburzyć i wybudować od nowa tylko jeden wiadukt – w Żukowie, postawiony 10 lat temu i obliczony na jednotorówkę. No cóż, wtedy nikt z decydentów nie wierzył, że w niedalekiej już przyszłości będzie się budowało drugi tor...Jeśli ww. procedury przebiegną bez zakłóceń, inwestycja ruszy już w 2018 roku.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu