Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

"Kryształowa Cegła" dla lotniska

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

Na lublińskiej gali konkursu „O Kryształową Cegłę” nagrodzono dwie inwestycje z Warmii i Mazur: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury oraz Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

"Kryształowa Cegła" dla lotniska

 2015-12-15 14:00 
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

Na lublińskiej gali konkursu „O Kryształową Cegłę” nagrodzono dwie inwestycje z Warmii i Mazur: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury oraz Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel.

Nagrody przyznano 11 grudnia. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zdobył drugie miejsce w kategorii „obiekty administracyjno-biurowe”, a Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel uznano za najpiękniejszy obiekt sportowo-rekreacyjny.

Lotnisko w Szymanach jest inwestycją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, zbudowaną według projektu Tomasza Lelli i Andrzeja Kuzi przez Mostostal Warszawa S.A. Infrastruktura nad jeziorem Ukiel została zbudowana z udziałem środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Beneficjentem projektu jest gmina miejska Olsztyn.

– Niezmiernie mnie cieszy, że organizatorzy konkursu, którzy szukają najlepszych inwestycji budowlanych po obu stronach wschodniej granicy UE, docenili właśnie nasze lotnisko – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Opłacała się dbałość o najdrobniejsze szczegóły wykończenia, zastosowanie unikatowych i charakterystycznych dla naszego regionu materiałów oraz nacisk na odniesienie się w projekcie do walorów otaczającej nas natury. Dzięki temu Port Lotniczy w Szymanach wyznacza estetyczne i funkcjonalne wzorce, a także promuje innowacyjne i przyjazne środowisku rozwiązania.

Kapitułę konkursu urzekły właśnie elementy stanowiące rozpoznawalną symbolikę regionu, zwłaszcza układ dachu hali, a także detale architektoniczne: elementy ozdobne elewacji oraz elementy podwieszane wewnątrz obiektu, takie jak „żurawie”, taras z desek kompozytowych, gazony obsadzone trawami ozdobnymi, okrągłe drewniane belki przypominające trzciny na elewacji oraz wewnątrz hali przylotów i odlotów. Od strony elewacji frontowej jak i od strony przylotów wejścia i wyjścia z terminala zaprojektowano w formie mazurskich domów wykonanych z drewna.

Pierwszy lot z lotniska w Szymanach zaplanowano na 21 stycznia 2016 roku. Trwa procedura certyfikacji, która zakończy się w najbliższych dniach. Pierwszy znany przewoźnik – SprintAir – będzie realizował połączenia z Krakowem i Berlinem (po trzy tygodniowo). Bilety od 1 grudnia można kupować na stronie www.sprintair.eu. W sezonie zimowym uruchomione zostanie jeszcze połączenie z Monachium, a w letnim – z Londynem, Dublinem, Oslo i Zagłębiem Ruhry.

„Kryształowe Cegły” przyznano po raz piętnasty. Konkurs organizuje Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin. W tegorocznej edycji startowały 42 obiekty: 30 z Polski, 9 z Białorusi i 3 z Ukrainy.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu