Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Kształcenie dla przyszłości

Zapytaliśmy rektorów szkół wyższych, jakie kierunki cieszą się największą popularnością, a jakie – w prognozach – będą najpopularniejsze za kilka lat.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Kształcenie dla przyszłości

 2015-06-01 12:00 
Dorota Korbutmoje artykuly

Zapytaliśmy rektorów szkół wyższych, jakie kierunki cieszą się największą popularnością, a jakie – w prognozach – będą najpopularniejsze za kilka lat.

 

Prof. dr hab. Piotr Jędrzejowicz, rektor Akademii Morskiej w Gdyni:

 

- Do najpopularniejszych kierunków należą nawigacja, transport oraz towaroznawstwo. Sądzę, że w najbliższych latach zachowają one swoją popularność, choć napotkają silną konkurencję ze strony elektrotechniki, elektroniki oraz mechaniki i budowy maszyn.

Absolwenci naszej uczelni nie mają problemów z odnalezieniem się na rynku pracy. Dzięki swoim kompetencjom, umiejętnościom praktycznym oraz dyplomom oficera marynarki handlowej, zdobywanym równolegle do dyplomu ukończenia studiów wyższych, absolwenci Akademii Morskiej w Gdyni są bardzo dobrze postrzegani przez pracodawców. Obserwujemy oczywiście losy absolwentów oraz rynki pracy. Wiemy, że liczba osób zatrudnionych we flocie światowej stale rośnie oraz, że popyt na inżynierów przygotowanych do pracy na statkach w żegludze międzynarodowej i obsługujących platformy wydobywcze będzie przez wiele jeszcze lat przewyższać podaż.

 

 

Prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej:

 

- Obecnie najbardziej popularne kierunki studiów to: geodezja i kartografia, informatyka, gospodarka przestrzenna, transport, inżynieria materiałowa.

Za kilka lat nadal będzie się liczyła solidna wiedza, umiejętności spostrzegania rzeczywistości czy logicznego wnioskowania. Intuicyjnie wydaje się, że nastąpi dalszy rozwój kierunków interdyscyplinarnych takich jak: energetyka + technologie informacyjne, elektronika + medycyna, czy informatyka + socjologia + psychologia, itp. Wiele zależeć będzie od nowych wyników w nauce i technice. Obecnie obserwuje się rozwój inteligentnych pojazdów, inteligentnych budowli, kreatywnych automatów, czy cyfrowych dokumentów. Świat rzeczywisty coraz bardziej splata się ze światem wirtualnym, tym samym wielkie znaczenie będzie miała inżynieria wiedzy, mądre zarządzanie czy administracja cyfrowa. To tylko drobne sugestie tego, co nas tak naprawdę czeka.

 

 

Prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska, rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku:

 

- W Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu największym zainteresowaniem cieszy się Fizjoterapia, na którą w tym roku na studia stacjonarne startowało około 10 osób na jedno miejsce. Na pozostałe kierunki, czyli Wychowanie fizyczne, Sport oraz Turystykę i rekreację także było dużo chętnych, w związku z czym możemy powiedzieć, że w tym roku niż demograficzny nas nie dotknął. W przypadku kierunku Turystyka i rekreacja (studia stacjonarne) udało nam się wypełnić limit przyjęć, choć chętnych, w porównaniu z kierunkami Wychowanie fizyczne i Sport było najmniej, ponieważ inne uczelnie w Trójmieście także oferują ten kierunek. W przypadku studiów niestacjonarnych, które są płatne, konieczna była dodatkowa rekrutacja na kierunkach Wychowanie fizyczne oraz Turystyka i rekreacja. Wśród specjalności i studiów podyplomowych największą popularnością cieszy się Zarządzanie w sporcie (specjalność na kierunku Sport), a także nowo otwarte studia podyplomowe Chiropraktyka.

 

 

Prof. zw. dr. hab. Jerzy Młynarczyk, rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni:

 

- Tradycyjnie popularny jest kierunek Zarządzanie i zawarte w nim kilkanaście specjalności. Zainteresowanie budzą też: Bezpieczeństwo Wewnętrzne, w tym Kryminalistyka i Kryminologia oraz Służby Specjalne i Policyjne, a także kierunek Logistyka. Odnotowujemy wzrost popularności jednolitych magisterskich studiów prawniczych. Uczelnia przewiduje uruchomienie kilku nowych kierunków, a także rozwój zapoczątkowanych już zajęć prowadzonych w językach obcych.

Ogromną troską uczelni jest to, by nasi absolwenci szli do pracy, a nie na bezrobocie. Prowadzimy w związku z tym naukowe badania rynkowe, a także utrzymujemy ścisłe kontakty ze środowiskami gospodarczymi, organizacjami pracodawców, korzystając z ich analiz i doradztwa. Dotyczy to także niektórych ośrodków zagranicznych. Warto wspomnieć, że ponad 90% naszych studentów niestacjonarnych jest aktywnych zawodowo. Ich uczestnictwo w rynku pracy jest także ważnym źródłem informacji o bieżących i przyszłych potrzebach gospodarki, administracji państwowej, samorządu i innych dziedzin życia.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (2)

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Metropolia.info nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.

Dodaj opinię
Twój nick

ocena: -57%

2016-05-14 19:13:36
question myself every time it comes up with my own family. Personally, I’ve tried to strike a balance between the essential vaccinations and the no-sensential vaccinations, and although getting the flu sucks, I consider the flu shot to be non-essential to my toxic

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa
Twój nick

ocena: 53%

2015-06-29 14:45:26
Gowin jest za inteligetny na PiS... co on niby miałby robić w tym prlzdszkoeu z Hofmanem i Błaszczakiem, Wiplerem i Wrf3bel oraz innymi asami itelektu z Pisu? :)No tak, w Platformie asf3w nie ma, są same plichty ;]

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu