Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Minister Kultury na gdańskim wernisażu

Ku radości gdańszczan i przyjezdnych zostało otwarte przejście między Targiem Węglowym a ulica Piwną prowadzące przez parter Wielkiej Zbrojowni. Mało tego – w jej zabytkowej przestrzeni można do 23 sierpnia 2015 oglądać wystawę pt. "Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2015".

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Minister Kultury na gdańskim wernisażu

 2015-07-30 11:20 
Anna Kłosmoje artykuly

Ku radości gdańszczan i przyjezdnych zostało otwarte przejście między Targiem Węglowym a ulica Piwną prowadzące przez parter Wielkiej Zbrojowni. Mało tego – w jej zabytkowej przestrzeni można do 23 sierpnia 2015 oglądać wystawę pt. "Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2015".

W wernisażu, będącym jednocześnie inauguracją Zbrojowni Sztuki, uczestniczyła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Nagrodzono najlepszych dyplomantów. Nagrodę główną (20 tys. zł) – ufundowaną przez rektorów wszystkich uczelni, otrzymał Kamil Kocurek z ASP w Katowicach. Jego praca była jedną z 39 tegorocznych prac dyplomowych w takich dziedzinach, jak: malarstwo, rzeźba, grafika i multimedia, wybranych do zaprezentowania na wystawie zorganizowanej przez gdańską ASP.

Laureat nagrody głównej wykonał w ramach dyplomu grafikę pt. "Topografia wojny". To wstrząsający obraz wojny z perspektywy jej organizatorów i beneficjentów. W trójwymiarowych pudełkach są ustawione w porządku akcesoria potrzebne do wojennej akcji: czołgi, rakiety, pociski, kamienice do rozwalenia itd., nie ma tylko mowy o tym jaka to hekatomba dla ludzi bez swej woli wplątanych w to piekło na ziemi.

Poza nagrodą rektorów ASP, młodzi dyplomanci zostali też w uhonorowani innymi nagrodami. Otrzymali je: Katarzyna Dyjewska z ASP w Warszawie za pracę "Puste miasto" - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15 tys. zł); James Sierżęga z ASP w Krakowie za pracę "Ultima Thule" - nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego (8 tys. zł); Magdalena Pela z ASP w Gdańsku za pracę graficzną "All-over. Struktura tłumu" - nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (8 tys. zł), Karolina Zaborowska z ASP w Łodzi za pracę "Megalopolis - terror cywilizacji " - nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (10 tys. zł).

Przyznano także trzy wyróżnienia honorowe, które otrzymali: Małgorzata Michałowska z AS w Szczecinie za pracę „Posąg”, Karolina Ludwiczak z ASP we Wrocławiu za pracę „Właściwości estetyczne szkła jako inspiracja do kreowania małych form rzeźbiarskich” oraz Magdalena Łazarczyk z ASP w Warszawie za pracę „Na piętrze po prawej nikogo nie ma”.

Obecna na wernisażu minister Małgorzata Omilanowska stwierdziła, że „parę rzeczy pokazanych na tej wystawie jest tak pięknych, iż nie bałaby się zawieźć ich do najlepszych galerii na świecie”.

 

- Ta wystawa pokazuje, że wy swoją twórczością wpisujecie się tak naprawdę jakościowo w najlepsze zjawiska artystyczne Europy. Tu się nie ma czego wstydzić. Wy jesteście naprawdę w stanie pokazywać te rzeczy, które tutaj wystawiacie w znacznie wyżej lokowanych w tzw. hierarchii miejscach sztuki” – tak szefowa resortu kultury zwróciła się do autorów prac.

 

Minister stwierdziła też, że w jej odczuciu młode pokolenie, które weszło kilka lat temu do zawodu, potrafi się w dużym procencie dobrze znaleźć w rzeczywistości ekonomicznej.

 

Wystawa "Najlepsze dyplomy ASP 2015" urządzona została na parterze zabytkowej Wielkiej Zbrojowni, która należy do ASP w Gdańsku. W Zbrojowni, która przez długie lata służyła jako przestrzeń handlowa, kończy się właśnie remont i modernizacja, które przystosowują to miejsce do użytku artystów. Gdańska ASP chce wykorzystywać wnętrze do urządzania wystaw i innych działań artystycznych.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-19 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu