Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Moda... dyktatorka czy przyjaciółka?

Najczęściej w obiegowej opinii kojarzy się nam ona z modelkami na wybiegu, wystawami sklepów, które jak magnes przyciągają nasz wzrok zapraszając do wejścia. Kojarzy nam się również z trendami prezentowanymi na ulicy. Mówiąc „moda” oczyma wyobraźni widzimy ubrania, buty, torebki… jednym słowem wszystko to, co każdego dnia zakładamy na siebie w sposób mniej lub bardziej świadomy. Jednak takie pojęcie mody to tylko jej niewielki wycinek.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Moda... dyktatorka czy przyjaciółka?

 2016-11-04 09:42 

Najczęściej w obiegowej opinii kojarzy się nam ona z modelkami na wybiegu, wystawami sklepów, które jak magnes przyciągają nasz wzrok zapraszając do wejścia. Kojarzy nam się również z trendami prezentowanymi na ulicy. Mówiąc „moda” oczyma wyobraźni widzimy ubrania, buty, torebki… jednym słowem wszystko to, co każdego dnia zakładamy na siebie w sposób mniej lub bardziej świadomy. Jednak takie pojęcie mody to tylko jej niewielki wycinek.

Słownik Języka Polskiego (PWN) definiuje ją tak:

MODA – zwyczaj, obyczaj przejściowy, zmienny, przeciwstawiający się dotychczasowej tradycji w danej dziedzinie: sztuce, architekturze, stylu i sposobie życia, ubierania się, komunikacji społecznej, etc…

Mimo że ta definicja wydaje się pełna, to jednak brakuje w niej wszystkiego, co niematerialne,  ulotne i tak trudne do nazwania, a co stanowi jej istotę.                   Moda bowiem jest wszystkim, co nas w życiu otacza. Jest jak mgiełka, powietrze, wiatr… czujemy wszędzie jej dotyk, powiew…, ale nie możemy jej dotknąć, złapać, zatrzymać i  zmaterializować.  I właśnie w tym tkwi cały jej urok. To właśnie  MODA bardzo często decyduje o jakości i sposobie naszego życia, o postawie, przyzwyczajeniach, a nawet wartościach. Być może pomyślisz sobie, że takie twierdzenie to  nadużycie, przesada. Czyżby jednak?

Któż by pomyślał jeszcze  dwadzieścia lat temu, że moda na palenie zmieni się tak diametralnie i że nagle palący będą musieli oddawać się swemu nałogowi w całkowitym odosobnieniu, co przez tyle lat wydawało się zupełnie nierealne. A dlaczego? Ponieważ obecnie panuje moda na niepalenie! Przy okazji na świeży oddech, zdrowy styl życia i sposób odżywiania się. Moda na ładną sylwetkę i uprawianie sportów. Podobnie z piciem wody! Któż by pomyślał jeszcze tak niedawno, że to właśnie woda stanie się podstawowym, wręcz życiodajnym napojem, bez którego trudno jest nam sobie dzisiaj nawet wyobrazić codzienne funkcjonowanie. To samo ze znajomością języków obcych: otworzył się przed nami świat i chcemy się z nim komunikować. A co z filmami, literaturą, kulturą,  restauracjami, kawiarniami? Dlaczego zaczynamy oglądać promowane w mediach  filmy, czytać rekomendowane bestsellery, bywać w miejscach, o których właśnie się mówi? A co z architekturą, budownictwem, motoryzacją, w której aż kipi od najnowszych modeli samochodów? I nawet jeśli jesteś mężczyzną niezbyt wrażliwym na ich piękną i coraz bardziej niezwykłą linię,  kolory,  to z pewnością zwracasz uwagę na inne ich aspekty użytkowania, odpowiednio reklamowane jako niekwestionowane korzyści.  Są to np. albo  ich osiągi, względnie ekonomia użytkowania, albo – jeśli przywiązujesz wagę do ekologii (która od wielu lat jest bardzo modna i na czasie), na poziom zanieczyszczenia środowiska, ilość wydalanych i szkodliwych dla zdrowia spalin. Dlaczego właśnie określone modele, z własnych powodów – a jest ich wiele,  wybieramy w określonym momencie?

Odpowiedź jest niezwykle prosta, choć niewiarygodna: MODA!  Nowoczesność, dynamika, osiągnięcia techniki, rozsądna oszczędność, ochrona środowiska i… można by mnożyć bez końca, co jeszcze jest teraz modne, na czasie, co do nas przemawia najmocniej.  A przemawia, bo… MODA jest wszechobecna, ulegamy jej wpływom w różnych dziedzinach życia w sposób świadomy i nieświadomy i nawet wtedy, jeśli otwarcie mówimy, że jej nie lubimy i nic sobie z niej nie robimy. ONA JEST – ZAWSZE I WSZĘDZIE... I wcale nie po, by ślepo jej służyć lecz przeciwnie - ułatwić i uprzyjemnić nam życie, uczynić je piękniejszym.

 

Grażyna Paturalska

Kreatorka wizerunku, stylistka,

Autorka  książek i audycji radiowych

„Ubierz duszę” i  „Ubierz (J)Ego”

www.stylwwielkimmiescie.pl

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu