Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Nauczą projektowania bez barier

materiały prasowe

Zbyt wysokie progi, wąskie korytarze, brak windy i nieczytelna komunikacja - tak wciąż wygląda wiele polskich budynków. Aby kolejne pokolenia architektów projektowały inaczej, potrzebna jest edukacja. I dlatego we wtorek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbędą się warsztaty dla przyszłych architektów.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Nauczą projektowania bez barier

 2016-05-30 14:30 
materiały prasowe

materiały prasowe

Zbyt wysokie progi, wąskie korytarze, brak windy i nieczytelna komunikacja - tak wciąż wygląda wiele polskich budynków. Aby kolejne pokolenia architektów projektowały inaczej, potrzebna jest edukacja. I dlatego we wtorek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbędą się warsztaty dla przyszłych architektów.

Polskie prawo budowlane w bardzo ograniczonym stopniu podejmuje temat dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym duża część obszarów publicznych i budynków nie jest dostępna dla wszystkich. Ograniczenia architektoniczne, które dla osoby w pełni sprawnej są prawie niezauważalne, dla niepełnosprawnych są problemami dnia codziennego, które uniemożliwiają im wykonanie nawet najprostszych czynności oraz włączenie się w życie społeczne.

- Osoby z ograniczoną mobilnością i komunikacją za każdym razem, gdy planują wizytę w sklepie czy urzędzie zastanawiają się, czy będą miały odpowiednie warunki, aby bez problemu załatwić swoje sprawy – mówi Maciej Augustyniak, prezes Fundacji Polska Bez Barier, współorganizator projektu - Nierzadko w obawie, że nie mogą na to liczyć, decydują się pozostać w domu.

Osoby z niepełnosprawnościami stanowią około 12% polskiego społeczeństwa . Jednak problemy z poruszaniem się po mieście i w budynkach ma dużo większa grupa ludzi. Są to także osoby starsze, rodzice z dziećmi w wózkach, osoby chore na otyłość, niskie lub bardzo wysokie oraz z czasowymi ograniczeniami ruchu, np. wspierające się kulami lub balkonikami. Pomimo tego, przestrzeń publiczna oraz budynki są często niedostosowane do ich potrzeb. Rozwiązaniem jest filozofia projektowania uniwersalnego. Początkowo odnosiła się do architektury, natomiast obecnie polega na projektowaniu produktów i otoczenia w taki sposób, by mogły być one użyte przez wszystkich.

- Dostępność budynków i przestrzeni publicznej to nie tylko problem osób z niepełnosprawnościami. Każdy z nas może na pewnym etapie swojego życia mieć specjalne potrzeby. Jednak dużo rozwiązań w naszym kraju nie jest do tego dopasowanych – podkreśla Augustyniak.

Z myślą o tych wszystkich osobach zorganizowano ogólnopolski cykl warsztatów „Projektowanie bez Barier”, adresowanych do studentów architektury.  Warsztaty odbędą się w 10 miastach w Polsce, najbliższe we wtorek 31 maja w Olsztynie. Informacje o spotkaniach dostępne są min. na www.polskabezbarier.org.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu