Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Niszcząc naturę, mordujesz siebie

fot. Anna Kłos

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainaugurował 28 listopada br. w Gdańsku projekt: Kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zrównoważonego rozwoju Pomorza.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Niszcząc naturę, mordujesz siebie

 2016-11-29 06:00 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainaugurował 28 listopada br. w Gdańsku projekt: Kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zrównoważonego rozwoju Pomorza.

fot. Anna Kłos

O dotychczasowych najważniejszych osiągnięciach tej instytucji mówiła dyrektor Danuta Grodzicka-Kozak. Zaliczyła do nich przede wszystkim zorganizowanie 3 Zielonych Szkół, które na zlecenie Funduszu prowadzi Zespół Parków Krajobrazowych, gdzie młodzież, podczas tygodniowych turnusów, uczy się szacunku dla przyrody,. Równie ważne jest dofinansowywanie przez Fundusz Błękitnej Szkoły w Helu (skupiającej się na problemach środowiska morskiego) oraz szereg akcji Zespołu Parków Krajobrazowych. Ale ponieważ wiedzy ekologicznej nigdy nie jest za wiele, Fundusz zaczyna nowy projekt edukacyjny.

Zasady jego przeprowadzenia omówiła Katarzyna Breit, również reprezentująca WFOŚiGW.

Dylemat: Ochrona różnorodności biologicznej – powinność, konieczność czy tylko slogan? starał się rozważyć dr hab. prof. UG Piotr Rutkowski.

Największe interesowanie uczestników skupiło się na wystąpieniu prof. dr hab. inż. Macieja Nowickiego z Politechniki Warszawskiej zatytułowanym: Oszczędne gospodarowanie zasobami Ziemi podstawą rozwoju zrównoważonego.

Profesor wyszedł z założenia, że zasoby te nie są niewyczerpalne, jak się przez długi czas ludzkości wydawało, a nawet terminy ich wyczerpania są niezbyt dalekie. A ponieważ zrównoważony rozwój wymaga, abyśmy przekazali następnym pokoleniom taki stan natury, jaki sami po przodkach oddziedziczyliśmy, musimy zmienić swa mentalność i skończyć z gospodarką rabunkową.

Oszczędność surowców jest koniecznością. Można ją realizować wielotorowo: przez prowadzenie gospodarki cyrkulacyjnej, czyli bezodpadowej, w w sferze konsumpcyjnej poprzez kupowanie rzeczy naprawdę potrzebnych, nieuleganie modom i reklamie, oddawanie rzeczy do napraw i przeróbek, oddawanie do recyklingu po zużyciu. Współczesny kult jednorazowego użycia wszystkiego, świadome wytwarzanie produktów, które maja krótki okres trwałości, to zguba dla ludzkości. W dodatku w każdej, tak źle traktowanej rzeczy, zamknięta jest energia, potrzebna do jej wykonania. Prof. Nowicki przeanalizował różnorodne rodzaje energii, z której korzysta ludzkość, optował za energetyką odnawialną.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-19 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu