Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Osiem nowych ambulansów

fot. Anna Kłos

Z początkiem 2017 roku stacje pogotowia ratunkowego w Gdańsku, Słupsku, Gdyni i Sopocie a także szpitale w Wejherowie i Pucku wzbogacą się o 8 nowych ambulansów i 2 motocykle. Jest to możliwe dzięki dotacji 4 540 000 zł z budżetu Wojewody Pomorskiego. 16.listopada br. wojewoda Dariusz Drelich, podpisał stosowne umowy. Kwota przeznaczona na zakup 1 ambulansu to 530 tys. zł, zaś 1 motocykla ratunkowego – ok. 150 tys. zł. 

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Osiem nowych ambulansów

 2016-11-17 07:28 
Anna Kłosmoje artykuly

Z początkiem 2017 roku stacje pogotowia ratunkowego w Gdańsku, Słupsku, Gdyni i Sopocie a także szpitale w Wejherowie i Pucku wzbogacą się o 8 nowych ambulansów i 2 motocykle. Jest to możliwe dzięki dotacji 4 540 000 zł z budżetu Wojewody Pomorskiego. 16.listopada br. wojewoda Dariusz Drelich, podpisał stosowne umowy. Kwota przeznaczona na zakup 1 ambulansu to 530 tys. zł, zaś 1 motocykla ratunkowego – ok. 150 tys. zł. 

fot. Anna Kłos

Nowe karetki są przeznaczone dla powiatów z największą liczbą mieszkańców oraz tam, gdzie z rozmaitych powodów potrzeby są najpilniejsze. Pieniądze przeznaczone na realizację zadania powinny być wydatkowane do końca 2016 roku. Specjalistyczny sprzęt ratowniczy pojawi się u beneficjentów na początku 2017 roku.

- W ten sposób ratownictwo medyczne otrzyma wzmocnienie. Zakupiony sprzęt posłuży temu, by czas dojazdu w sytuacjach kryzysowych był jak najkrótszy. Oczywiście nie jest to jednorazowa pomoc. Myślimy już o przyszłym roku - zapowiada wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Jak podkreśla wiceprezydent Gdyni Michał Guć, miasto ma dobrze zorganizowaną sieć ratownictwa. Podstacje są rozmieszczone tak, by jak najszybciej dotrzeć do pacjenta:

-Natomiast to, co jest kluczowe, to oczywiście stan środków transportu. Karetki zużywają się bardzo szybko, mają ogromne przebiegi. W związku z tym istnieje konieczność wymiany sprzętu na nowy i ponad półmilionowe wsparcie z budżetu państwa pomoże w odbudowywaniu taboru. Sprawi, że sprzęt, z którego korzystają gdyńscy ratownicy, będzie na najwyższym poziomie - mówi wiceprezydent Guć.

Szczególne powody do zadowolenia ma kierownictwo Szpitala Puckiego oraz władze tego powiatu. Nie tylko z powodu przydziału pieniędzy na nowy ambulans i motocykl dla ratownika. Dzięki niedawnej dotacji w wysokości 1,2 mln zł z budżetu centralnego, Puck pozbędzie się wreszcie swej wątpliwej atrakcji, czyli noszenia pacjentów schodami, ponieważ jako jedyny w Polsce nie ma windy. Pieniądze na windę i dobudowę łącznika między budynkami, z rezerwy budżetowej, dzięki zabiegom wojewody, przekazała p. Premier, podobnie jak środki na remont oddziału położniczego. Trzeba przyznać obiektywnie, że szczególna opieka władz nad tą placówka jest usprawiedliwiona, bo dotąd pucki szpital był traktowany po macoszemu, nawet chodziły plotki o zbliżającej się likwidacji, co byłoby totalnym nonsensem, biorąc pod uwagę coroczny ogromny wzrost liczby mieszkańców w sezonie letnim.


Spotkanie u wojewody było tez okazją do wymiany informacji i poglądów na temat funkcjonowania służby zdrowia po reformie zapowiadanej przez Ministerstwo Zdrowia. Wojewoda poinformował, że od przyszłego roku nastąpi zmiana w organizacji Państwowego Ratownictwa Medycznego – na razie prowadzony jest pilotaż w wybranych placówkach. Jeśli chodzi o szpitalnictwo, najważniejszą sprawa jest wytypowanie tzw. szpitali sieciowych, które będą inaczej finansowane:- Jesteśmy przygotowani, szoku nie będzie – uspokajał Wojewoda, ale pewne zmiany są konieczne.

Według Wojewody, nastąpi powrót przychodni specjalistycznych do szpitali ( w ostatnich latach wiele z nich nie otrzymało finansowania z NFZ). Także prezesi szpitali widzą taką potrzebę,  aby pacjent opuszczający szpital  miał najlepsze miejsce, gdzie zapewni mu się dalszą opiekę. Mówiono też o potrzebie zreformowania zasad działalności SOR-ów, które de facto zaczęły się przekształcać z placówek ratujących życie w przychodnie. Istniejący system finansowania służby zdrowia sprowokował sytuację, że standardowe przychodnie, aby ograniczyć koszty, specjalnie (choć nieoficjalnie) sugerują pacjentom, aby skorzystali z tej drogi, ponieważ na SOR-ze będą mieli zrobione od ręki wszelkie badania diagnostyczne. Niedofinansowanie pomorskiej służby zdrowia wynika też z niekorzystnego dla naszego województwa algorytmu (przedostatnie miejsce w kraju). Zmiana tego algorytmu nie będzie sprawą łatwą i prostą, ale niewątpliwie konieczną, skoro to w naszym województwie rodzi się najwięcej dzieci, co wymaga wzmocnienia służby zdrowia.


Beneficjenci:
- SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku - 2 ambulanse (umowę podpisał Paweł Orłowski, członek zarządu województwa pomorskiego)
- Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku - 2 ambulanse (umowę podpisała Jolanta Sobierańska – Grenda, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego)
- Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy Sp. z o.o. w Wejherowie - 2 ambulanse ( jeden ambulans będzie stacjonował w Szemudzie, umowę podpisał Andrzej Zieleniewski, prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy)
- Szpital Pucki sp. z o.o. - 1 ambulans i 1 motocykl ratunkowy ( umowę podpisała Danuta Ceszke, prezes zarządu Szpitala Puckiego)
- Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni SP ZOZ - 1 ambulans (umowę podpisał Michał Guć, wiceprezydent Gdyni)
- SP ZZOZ Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie - 1 motocykl ratunkowy (umowę podpisali: Joanna Cichocka- Gula, wiceprezydent Sopotu i Jan Pawłowski, naczelnik wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Sopot)

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu