Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Oszustwo "na marchew". Zatrzymano sprawców

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała nienależne pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Łącznie członkowie grupy spowodowali straty w wysokości blisko 200 mln. zł

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Oszustwo "na marchew". Zatrzymano sprawców

 2015-05-08 11:32 

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała nienależne pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Łącznie członkowie grupy spowodowali straty w wysokości blisko 200 mln. zł

Rozpracowywanie zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała nienależne pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwało trzy lata. Nad sprawą pracowali funkcjonariusze CBŚ razem z Prokuraturą Apelacyjną w Gdańsku a taka współpraca zapobiegła wyłudzeniu blisko 100 mln. zł. Policjanci zatrzymali w tej sprawie 5 osób a podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia aż 74 przestępstw.

Postępowanie dotyczy zdarzeń z okresu od września 2008 r., do grudnia 2012 r., i działalności dwóch spółek (jedna z nich miała siedzibę w Choczewku, druga w Lęborku). Według ustaleń CBŚ spółki deklarowały produkcję rolną marchwi, cebuli i pietruszki aby ubiegać się o 75-procentową dotację z Unii Europejskiej. Produkcja płodów rolnych była jednak znacznie niższa od zadeklarowanej. Dodatkowo - marchew była niskiej jakości, sprzedawano ją więc kołom łowieckim, poniżej kosztów produkcji.

Podejrzani wnioskowali także do ARiMR o refinansowanie budynków, linii produkcyjnych i sprzętu, które jeszcze nie zostały wybudowane, bądź też nie zostały faktycznie nabyte, albo też, których rzeczywista wartość była znacznie niższa, niż wskazana we wnioskach o refinansowanie.

Gdy po pięciu latach zakończono refinansowanie produkcji rolnej podejrzani mieli założyć kolejną spółkę (tym razem siedzibą był Lębork), aby kontynuować wyłudzenia nienależnych pieniędzy.

Jeden z wątków sprawy to nietypowy i medialny protest, który miał miejsce przed siedzibą Urzędu Skarbowego w Wejherowie. W lutym 2013 przedstawiciele spółki z siedzibą w Choczewku wysypali tam 24 tony marchwi. Protest był efektem zakwestionowania przez US w Wejherowie kupna przez firmę  40 tys. sztuk skrzyniopalet. Urząd uznał, że transakcja była nieprawidłowa, więc nie należy się zwrot podatku VAT na prawie 20 mln złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty, a dwóch z nich trafiło do aresztu.Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 15 piętnastu lat i kara grzywny.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu