Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Poruszająca wystawa

fot. materiały prasowe

,,Kobieta z bliznami” to wystawa fotografii przedstawiających człowieka, któremu przyszło żyć ze znamionami spowodowanymi oparzeniami oraz z konsekwencjami społecznymi, za którymi stoją uprzedzenia i stereotypy. Projekt podnosi problem wykluczenia osób z poparzeniami oraz wyzwań, jakie napotykają w codziennej batalii ze stereotypami.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Poruszająca wystawa

 2016-12-20 06:38 

,,Kobieta z bliznami” to wystawa fotografii przedstawiających człowieka, któremu przyszło żyć ze znamionami spowodowanymi oparzeniami oraz z konsekwencjami społecznymi, za którymi stoją uprzedzenia i stereotypy. Projekt podnosi problem wykluczenia osób z poparzeniami oraz wyzwań, jakie napotykają w codziennej batalii ze stereotypami.

fot. materiały prasowe

Osoby z poparzeniami mierzą się z wykluczeniem społecznym, ale i ekonomicznym. Poprzez akcję społeczną Fundacja chce zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację osób po poparzeniu w Polsce: na utrudniony dostęp do leczenia i rehabilitacji, brak akceptacji ze strony społeczeństwa i dyskryminację na rynku pracy. ,

,Kiedy po wypadku, patrzysz na swoje ciało pokryte bliznami, to całe twoje wnętrze krzyczy, że to nie jesteś ty. To są tak silne emocje, nad którymi nie można zapanować. Kiedy się już podnosisz, odczuwasz jak bardzo jesteś w swoim cierpieniu sam, że nie ma żadnej pomocy socjalnej, rehabilitacyjnej, psychologicznej, żadnej. Przez swój wygląd straciłam pracę i nie mogłam znaleźć następnej. Odczułam na własnej skórze jak można poniżyć drugiego człowieka. Dostawałam coraz to nowe sygnały, że otoczenie nie akceptuje ludzi z bliznami, a o chorobie oparzeniowej wie...nic. Wtedy narodził się pomysł, że pokażę jak wygląda ciało osoby poparzonej i opowiem swoją historię. Z pytaniem o udział w sesji zdjęciowej wyszłam do moich podopiecznych, ale spotykałam się jedynie z odmową. I tak już mi jest ciężko żyć, a co będzie gdy pokażę się na całą Polskę - słyszałam.

Postanowiłam, że to ja wezmę na siebie cały ten ciężar i pokażę, jak wyglądają blizny po oparzeniu ciała, będę uświadamiać społeczeństwo, że jesteśmy tacy sami jak mijani na ulicy ludzie. Dzisiaj moi podopieczni żyją inaczej, daję im światełko, że można wrócić do życia przed chorobą. Mają jednak wiele obaw. Pewna pani w trakcie leczenie dowiedziała się pocztą pantoflową, że po upływie zwolnienia lekarskiego nie ma gdzie wracać, jej stanowiska pracy po prostu już nie będzie. Niecałe dwa miesiące temu moja mała podopieczna nie została wpuszczona do Aqua Parku na terenie Trójmiasta. Jedynie dzięki determinacji babci udało się im wejść do obiektu, ale radość z zabawy  prysła jak bańka mydlana.Takie przykłady można mnożyć. I to one upewniają mnie każdego dnia w słuszności projektu. “ - mówi Jolanta Golianek, inicjatorka wystawy, założycielka Fundacji Poparzeni i bohaterka historii opowiedzianej na zdjęciach. Po siedmiu latach leczenia, rehabilitacji, operacji przeszczepów skóry, zmagań z depresją i stanami lękowymi postanowiła wyjść z cienia i podzielić się swoją historią. Powołała Fundację Poparzeni, w ramach której pracuje z pacjentami po oparzeniach ciała oraz ich rodzinami, wspiera ich w leczeniu i akceptacji ciała, a także stara się poprawić jakość życia swoich podopiecznych. Jest laureatką nagrody ,,Człowiek bez barier” 2016 r. przyznawanej jedynie osobom niepełnosprawnym, które swoją postawą przekonują, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.


Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Gdyni i w Gdańsku w terminach:
27.12.2016 - 8.01.2016 Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2, Gdynia
12.01.2017 - 27.01.2017 Klub Żak, Aleja Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
następnie zagości m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Obejrzeli ją już mieszkańcy Słupska.

Wernisaże połączone ze spotkaniami z Jolantą Golianek odbędą się:
27.12.2016 o godzinie 19:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym
12.01.2017 o godzinie 19:00 w gdańskim Klubie Żak.
Więcej o wystawie: http://bit.ly/wystawa_kobietazbliznamiWstęp na wystawę jest bezpłatny.Głównym

Partnerem i współorganizatorem wystawy jest WellU, Partnerzy: Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Klub Żak. Sponsorami kampanii społecznej są: Larens, Panache, Karolina Sozańska Holistic Clinic Gdynia, Perfect Skin - Kosmetologia Estetyczna, Gawronsky.com, Id'eau.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu