Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Potrzeba nam obywatelskiego działania

Z profesorem Leszkiem Balcerowiczem, wybitnym ekonomistą, ministrem finansów i wicepremierem kilku rządów, byłym prezesem Narodowego Banku Polskiego, rozmawia Waldemar Gabis.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Potrzeba nam obywatelskiego działania

 2013-04-13 14:00 

fot. Rafał Laskowski

Waldemar Gabismoje artykuly

Z profesorem Leszkiem Balcerowiczem, wybitnym ekonomistą, ministrem finansów i wicepremierem kilku rządów, byłym prezesem Narodowego Banku Polskiego, rozmawia Waldemar Gabis.

 

W Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni odbywają się cykliczne spotkania z wybitnymi ekonomistami, których inicjatorem jest Krajowa Izba Gospodarki Morskiej a sponsorem Geting Bank. Właśnie gościem jednego z takich spotkań był prof. Leszek Balcerowicz, który specjalnie Expressowi Biznesu udzielił wywiadu.

 

WALDEMAR GABIS: - Na rynku wydawniczym pojawiła się książka „Odkrywając wolność - przeciw zniewoleniu umysłów” z wybranymi przez Pana esejami znanych ekonomistów i myślicieli, którą opatrzył Pan też wstępem. Po co w ogóle ta książka powstała? Czy mi dzisiaj musimy jeszcze czytać o wolności?

LESZEK BALCEROWICZ: - Od wielu polityków słyszymy np. mnóstwo antyrynkowej propagandy. Fakt, że żyjemy w tzw. wolnym kraju, nie oznacza, że nie jesteśmy umysłowo zniewalani. Kiedy aparat państwowy się rozrasta, to zaczyna szkodzić. Tej książce przyświeca nie tylko czysto intelektualna misja, ale to też ważne narzędzie obywatelskiej edukacji.

 

W 2007 roku założył Pan Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Jego celem jest zwiększenie liczby aktywnych obrońców wolności i praworządności w Polsce.  Chcemy zwiększyć obywatelskie zaangażowanie w polskim społeczeństwie na rzecz propozycji, które sprzyjają szybkiemu i stabilnemu rozwojowi kraju.

 

Z jakimi problemami się borykamy?

- Dlaczego młodzi ludzie wyjeżdżają z Polski? Bo jest ciągle duża różnica w standardzie życia między tym co u nas a zagranicą. Polska gospodarka musi więc rozwijać się szybciej niż Zachód. O tym problemie prawie nie ma dyskusji, ani wśród partii rządzących ani opozycyjnych. To pokazuje, że jest ogromna potrzeba nacisków ze strony społeczeństwa, aby wprowadzono więcej reform i w efekcie, aby  Polska nie zmierzała do stagnacji.

 

Społeczeństwo jednak naciska na rządzących.

- Tak, ale zwykle są to naciski grup roszczeniowych. Ludzie narzekają na podatki, ich wysokość, ale nie odnoszą się do przyczyn tych podatków, czyli jeszcze większych wydatków ponoszonych przez budżet państwa. Z jednej strony naciskają, by podatki były niższe a z drugiej, by wydatki budżetowe były wyższe. To tak, jakby chcieć jechać jednocześnie do przodu i do tyłu.

 

Polityka ekip rządzących jest krótkowzroczna, wybiegająca jedynie na rok, dwa do przodu. To przypomina raczej chęć utrzymania stanowiska niż próbę poprawienia sytuacji w kraju.

- To nie jest tylko sprawa krótkowzroczności polityków, którzy są przecież różni. To jest wypadkowa tych nacisków, o których wspomniałem. Powiedzmy, że jest ktoś, kto chce w Polsce przeprowadzić głębokie reformy, ale musi się skonfrontować z grupami nacisku. I często ulega, bo są one silniejsze od grup obywatelskich. Nie twierdzę oczywiście, że można usprawiedliwiać bezczynność. Można zrobić więcej, nawet w tych warunkach, w których żyjemy dzisiaj.

 

Czego nam w Polsce brakuje?

Generalnie polscy politycy nie są gorsi od tych na Zachodzie. Główna różnica polega na tym, że, przynajmniej w niektórych krajach, jest więcej obywatelskiego myślenia i działania.

 

Jesteśmy prawie ćwierć wieku po przełomie. Jak Pan dziś postrzega nasz kraj?

- Jeśli porównamy się z innymi krajami, które miały socjalizm, to widać, że najbardziej dotąd zwiększyliśmy PKB. Jeśli natomiast porównamy się z Niemcami, to widać ile jeszcze mamy do zrobienia.

 

A gdzie mamy jeszcze coś do zrobienia?

- Tam, gdzie było najmniej przeprowadzonych reform. Tam, gdzie mamy prywatną własność i konkurencję, nie ma raczej narzekania. Nie ma problemów z zakupem odzieży czy żywności. Proszę zauważyć jakie są problemy, gdy w działalności stykają się państwo i sektor prywatny. Podobnie dzieje się, jak jest samo państwo: i po stronie finansowania i po stronie świadczenia. To jedna rzecz, druga… Nie ma efektywnego państwa bez skutecznego i sprawiedliwego wymiaru sprawiedliwości. A jaki my mamy wymiar sprawiedliwości? Mamy sporo drastycznych przypadków, gdy prokuratorzy ścigali obywateli bez dostatecznych dowodów, w konsekwencji łamiąc im życie. Nie wyciągnięto z tego żadnych systemowych wniosków, konsekwencji personalnych też chyba nie wyciągnięto.

 

Państwo wspiera niektóre instytucje np. LOT.

- Jeśli taka pomoc jest dawana raz to jeszcze można ją przełknąć, ale nie kiedy pompuje się tam setki milionów ileś razy. Czy ktokolwiek głośno domagał się, by ujawniono osoby odpowiedzialne za złą sytuację LOT-u, wiceministrowie, w których gestii to leżało? Nie. To jest działanie, jak w PRL-u: czy się stoi czy się leży… zawsze się należy. I takiego postępowania mamy najwięcej właśnie tam, gdzie nie było reform. Wszędzie tam, gdzie się da sprywatyzować, to trzeba to zrobić. Nie wierzmy w postsocjalistyczne mity, które głosi m.in. główny doradca premiera Jan Krzysztof Bielecki, że własność prywatna i państwowa w zasadzie niczym się nie różnią. Ze zdumieniem tego słucham.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (1)

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Metropolia.info nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.

Dodaj opinię
WBiXJXvbxixyJwkQ

ocena: -61%

2013-05-31 16:11:11
A mliilon thanks for posting this information.

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa

© Copyright 2012-19 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu