Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Przekop Mierzei wchodzi w konkrety

fot. Port Elbląg

Traktowany przez wiele lat jako idee fixe przekop Mierzei Wiślanej zaczyna być traktowany serio, nie tylko przez obecny rząd i zainteresowane samorządy, także przez administrację morską i biznes.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Przekop Mierzei wchodzi w konkrety

 2016-11-14 11:19 
Anna Kłosmoje artykuly

Traktowany przez wiele lat jako idee fixe przekop Mierzei Wiślanej zaczyna być traktowany serio, nie tylko przez obecny rząd i zainteresowane samorządy, także przez administrację morską i biznes.

fot. Port Elbląg

Urząd Morski w Gdyni podjął decyzję o pogłębieniu toru wodnego do Portu Elbląg. Tor wodny na Zalewie Wiślanym już pogłębiły specjalne statki i teraz ruch jednostek może się odbywać swobodnie i bez przeszkód. Taka operacja zdarza się raz na 2-3 lata. Wszystko zależy od zamulenia szlaku. Zamulenie toru jest mniejsze, kiedy zwiększa się ruch statków i barek. To tylko wstęp do inwestycji, które będą konieczne po zbudowaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną. Przed wojną tor wodny do portu w Elblągu miał prawie 5 metrów głębokości. Teraz jest o połowę płytszy, ale dla potrzeb ruchu przez przekop, będzie musiał mieć co najmniej przedwojenną głębokość, skoro za kilka lat na tym samym szlaku pojawią się dziesięciotysięczniki.

Mocno zainteresowały się inwestycją biura projektowe, mimo że nadal nie ustalono miejsca przekopu. Pod uwagę, ze względu na ruchy rumowiska, brane są dwie lokalizacje: Nowy Świat i Skowronki. Ponad 100 firm zgłosiło do Urzędu Morskiego w Gdyni zainteresowanie udziałem w przetargu na projekt dokumentacji kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną trafiło

Cała inwestycja ma być sfinansowana z budżetu państwa. Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną powinna zostać zakończona do 2022 roku. Sam przekop ma kosztować 880 mln

Kontrakt na wykonanie dokumentacji tego projektu jest skomplikowany. Inwestycja obejmuje budowę kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, w tym m.in. śluzy z konstrukcją zamknięć oraz portu postojowego od strony Zalewu Wiślanego. W zakres tego przedsięwzięcia wchodzą także połączenia drogowe i mostowe, w tym modernizacja wejścia do portu Elbląg. Dodatkowo projekt zakłada utworzenie sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Do tego dochodzą m.in. koncepcja inwestycji oraz analizy środowiskowe, w tym badania geotechniczne, falowe oraz ruchu rumowiska.

Na topie jest rozwój małych i średnich portów. Postanowiły wykorzystać to władze portu w Elblągu. Jego prezes - Arkadiusz Zgliński zainicjował powstanie Związku Małych Portów Morskich.

Na początek przystąpiło do niego 10 portów, wśród nich Kołobrzeg, Ustka, Darłówko i Elbląg. Ten ostatni jest jednym z liderów związku, nosząc miano czwartego portu RP. Przewodniczącym został Arkadiusz Zgliński. Organizacja rozpoczęła działalność. Teraz czeka tylko na wpis do KRS. Organizacja ma działać na rzecz bezpiecznego, płynnego funkcjonowania małych portów, domagać się, aby władze centralne widziały nie tylko porty strategiczne dla bezpieczeństwa i gospodarki państwa. Związek nie jest zamknięty. Mogą do niego przystąpić także inne porty.

Do zamawiającego, czyli Urzędu Morskiego w Gdyni, w przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, w terminie trafiły dwie oferty. Oba konsorcja złożyły propozycje o takim samym terminie wykonania zamówienia oraz warunkach płatności różniące się jednak ceną. Tylko jeden oferent mieści się w budżecie. Urząd Morski w Gdyni otrzymał oferty od konsorcjum Transprojekt Gdańsk i Wuprohyd (wartość 7,347 mln zł) oraz Mosty Gdańsk i Projmors (wartość 5,252 mln zł). Budżet zamawiającego wynosi 6,027 mln zł oznacza to, że tylko jedna propozycja mieści się w kwocie przeznaczonej na tą część inwestycji.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu