Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Razem chcą wzmocnić rolnictwo

www.uw.olsztyn.pl/

Z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, sekretarza stanu Zbigniewa Babalskiego, senatora Jerzego Chróścikowskiego – przewodniczącego senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, wojewody Artura Chojeckiego oraz Wiktora Szmulewicza – prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych 11 lutego odbyła się w Ostródzie konferencja wojewódzka pod hasłem „Wzmacniamy polskie rolnictwo”.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Razem chcą wzmocnić rolnictwo

 2017-02-14 09:00 
www.uw.olsztyn.pl/

www.uw.olsztyn.pl/

Z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, sekretarza stanu Zbigniewa Babalskiego, senatora Jerzego Chróścikowskiego – przewodniczącego senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, wojewody Artura Chojeckiego oraz Wiktora Szmulewicza – prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych 11 lutego odbyła się w Ostródzie konferencja wojewódzka pod hasłem „Wzmacniamy polskie rolnictwo”.

Podczas spotkania z rolnikami, samorządowcami i dyrektorami instytucji związanych z rolnictwem minister Jurgiel przedstawił program działań resortu na lata 2015-2019 oraz priorytety na ten rok, wśród których ważne miejsce zajmuje m.in. wzmocnienie instytucji doradztwa rolniczego, również na Warmii i Mazurach. Minister poinformował o ustaleniach z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim o sporządzeniu szczegółowego programu potrzeb z obszaru rolnictwa w tym regionie. Jak mówił, we wszystkich województwach zostaną utworzone zespoły, które określą najważniejsze potrzeby na swoim terenie w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich. Na podstawie takiej diagnozy do końca 2018 r. zostaną przygotowane wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2020-26. Mają one uwzględniać specyfikę poszczególnych regionów, w tym zróżnicowanie produkcji rolnej, tak aby jak najskuteczniej wspierać rolnictwo na danym obszarze. Jak wiadomo, sejm przyjął już ustawę o powołaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Podczas konferencji była także mowa o środkach dla rolnictwa. Tylko na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 resort przeznaczył 13 miliardów 600 milionów euro. To sześć kluczowych działań, w tym m.in. na modernizację gospodarstw rolnych i na program Młody Rolnik. Niektóre z tych programów już zostały uruchomione, pozostałe ruszą w maju i czerwcu. Resort zamierza także stawiać na innowacyjność oraz o bliższą współpracę administracji, nauki i organizacji rolniczych.

Uczestniczący w konferencji rolnicy pytali m.in. o dopłaty do konkretnych produkcji, np. tytoniu, który jest dziś nieopłacalny. Zdaniem ministra państwowy interwencjonizm powoduje zazwyczaj nadmiar produkcji, a należy produkować to, co jest na rynku oczekiwane. Krzysztof Jurgiel zapowiedział jednak w ramach monitoringu wyrobów akcyzowych kontrole plantacji i współpracę z instytucjami zwalczającymi nielegalne produkcje. Przedstawiciele resortu uspokoili też rolników i hodowców zaniepokojonych przypadkami ptasiej grypy. Poinformowali, że rolnicy przestrzegający bioasekracji będą mogli otrzymać odszkodowania. Ministerstwo na ten cel przewidziało 30 mln. złotych. Wnioski o pomoc do końca lutego przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa.

Minister Krzysztof Jurgiel otworzył również ostródzka imprezę, wcześniej uhonorował wyróżniających się hodowców odznaką Zasłużony dla Rolnictwa. Następnie zwiedził hale imponującej ekspozycji. Liczba wystawców w bieżącym roku była o 30 proc. wyższa niż w roku ubiegłym. Swoje oferty zaprezentowało blisko 200 firm. Impreza okazała się olbrzymim sukcesem frekwencyjnym – odwiedziło ją prawie 40 000 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż podczas pierwszej edycji.

Szefowie resortu rolnictwa oraz wojewoda spotkali się również na specjalnym spotkaniu z prezesami agencji rolnych i dyrektorami instytucji obsługujących sektor z województwa warmińsko-mazurskiego. Spotkali się również z mediami.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu