Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Rok akademicki w „fabryce inżynierów”

Politechnika Gdańska, jako pierwsza wyższa uczelnia na Wybrzeżu, rozpoczęła rok akademicki 2013/14 dokładnie 1 października. I jak zawsze cieszyła się dużą frekwencją ViP-ów.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Rok akademicki w „fabryce inżynierów”

 2013-10-02 22:00 

fot. AK

Politechnika Gdańska, jako pierwsza wyższa uczelnia na Wybrzeżu, rozpoczęła rok akademicki 2013/14 dokładnie 1 października. I jak zawsze cieszyła się dużą frekwencją ViP-ów.

Byli europoseł Jan Kozłowski, marszałek senatu Bogdan Borusewicz, senatorowie Janusz Rachoń i Edmund Wittbrodt w podwójnej roli, bo także jako profesorowie tej uczelni, senator Roman Zaborowski, posłowie: Maciej Łopiński, Stanisław Lamczyk, wicewojewoda Michał Owczarczak, marszałek Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Nie licząc licznych przedstawicieli biznesu, z prezesem organizacji Pracodawcy Pomorza Zbigniewem Canowieckim na czele.

Ten ostatni jest gorącym orędownikiem współpracy w ramach tzw. Złotego Trójkąta, czyli nauki, biznesu i władz samorządowych. Rektor PG Henryk Krawczyk już realizuje tę ideę. W końcu września br. uczelniana spółka Excento, w porozumieniu z Agencją Rozwoju Pomorza (która przeznaczyła na to 1,5 mln zł), założyła dwie firmy: Nova PUR i Chilld, majace wdrażać nowe technologie, wymyślone na PG. Pierwsza ekologiczne pianki poliuretanowe rewelacyjnych właściwości, przydatne w budownictwie, przemyśle lotniczym, samochodowym i odzieżowym. Druga zajmie się wdrożeniem do produkcji etykiet informujących o świeżości mrożonych produktów spożywczych, które ukażą całą historię produktu – łącznie z tym czy był już rozmrażany i jak długo. Oba wynalazki powstały na Wydziale Chemii.

Wykład inauguracyjny na temat: Profesor Jan Czochralski prekursorem współczesnej inżynierii materiałowej, wygłosił prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski – dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zgodnie z uchwałą Sejmu rok 2013 jest Rokiem Profesora Czochralskiego. Ten wybitny uczony i przedsiębiorca (1885 – 1953) wynalazł w roku 1916 sposób hodowania dużych kryształów metali i półprzewodników, stosowany wciąż na całym świecie.

Po uroczystości oficjalnej w auli uczelni, odbyło się odsłonięcie na ścianie Dziedzińca Północnego instalacji plastycznej poświęconej Danielowi Fahrenheitowi. Jej częścią jest portret wynalazcy pierwszego termometru w którym zastosowano rtęć. Szkopuł w tym, że nie zachował się żaden wizerunek wynalazcy. Jego podobizna powstała dzięki algorytmowi genetycznemu i specjalnej aplikacji komputerowej stworzonej przez ludzi z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Jako materiału wyjściowego użyto ekshumowanych szczątków jego ojca i dziadka, których swego czasu pochowano w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Sam uczony wyjechał z Gdańska mając lat 15, przedwcześnie osierocony przez rodziców, a zmarł w Hadze. Programy komputerowe na bazie wyglądu krewnych mogą ustalić prawdopodobny wygląd potomka. Instalację wykonano według projektu Roberta Kai – rzeźbiarza z gdańskiej ASP, jej fundatorem jest I Oddział Banku zachodniego WBK.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu