Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Święto Młodego Wina

fot. Anna Kłos

Francuskie święto Beaujolais Noveau to część obyczajowości tego kraju. To obrzęd rozpoczynający nowy rok winiarski. Młode, cierpkie w smaku wino z regionu na północ od Lyonu pije się od godziny 12.00 17-go listopada do grudnia.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Święto Młodego Wina

 2016-11-29 07:54 
Anna Kłosmoje artykuly

Francuskie święto Beaujolais Noveau to część obyczajowości tego kraju. To obrzęd rozpoczynający nowy rok winiarski. Młode, cierpkie w smaku wino z regionu na północ od Lyonu pije się od godziny 12.00 17-go listopada do grudnia.

fot. Anna Kłos

Zadaniem spożywających ten dar natury jest zgadywanka, jakiej jakości powstanie z niego nektar po okresie leżakowania. Winna rozrywka rozpoczyna się tego samego dnia, zatem w Trójmieście bachanalia odbywały się równolegle w kilku lokalizacjach. My, ponieważ lubimy oryginały, uczestniczyliśmy w nich w Hotelu Grand w Sopocie, gdzie zaprosił konsul honorowy Francji Alain Mompert i dyrektor hotelu Gregory Millon, a fundatorami były polskie oddziały firm znad Sekwany, z siecią handlową LECLERC na czele.

Przemówienia były krótkie a stoły długie i smacznie zastawione. Wszak trzeba było trunek czymś zakąsić. Prócz polskiego, było jadło dostarczone kurierem prosto z Francji. Najprzedniejszego sortu wędliny konserwuje się tam nie przez wędzenie, jak u nas, ale metodą suszenia w specjalnie stworzonym mikroklimacie (kiedyś robiono to w jaskiniach). Polędwica wołowa dojrzewa 3-4 miesiące, wyroby wieprzowe od 60 do 90 dni. Czasem wędliny zawierają nietradycyjne dodatki np. kiełbasa ubogacona jest pistacją. Skosztowaliśmy nawet 12-miesięcznej szynki suszonej. Nic to przy francuskich serach, z których jeden jest gotowy do konsumpcji jako rarytas dopiero po 38 miesiącach od swego powstania. Był ser świętego Maurycego i kozi – utrwalony poprzez obrośnięcie czarną pleśnią. Przy nich baskijski rockwoll – tak ostatnio promowany w naszych mediach, to standard. Uczestnikami fety byli głównie Francuzi lub Polscy pracujący we francuskich firmach. Był to wieczór na bogato, do czego przyczyniły się prócz LECLERCA inne, związane z ojczyzną prezydenta Hollanda, przedsiębiorstwa – ORBIS Hotel Group czy INTERVAPO (handlujące samochodami Peugeot).

Wśród gości przyjęcia błyszczała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i zwracał uwagę artystycznym image rysownik Per Dahlherg, któremu towarzyszyła małżonka. Gdy impreza już się nieźle rozkręciła, wpadł też prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

 

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu