Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Święty Mikołaj nowym patronem Elbląga

elblag.eu

Święty Mikołaj z Miry został patronem Elbląga. Oficjalnie potwierdziła to Stolica Apostolska, a konkretnie dekret wydany przez Rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Święty Mikołaj nowym patronem Elbląga

 2016-11-23 09:00 
elblag.eu

elblag.eu

Święty Mikołaj z Miry został patronem Elbląga. Oficjalnie potwierdziła to Stolica Apostolska, a konkretnie dekret wydany przez Rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

O dokumencie oraz uroczystościach, które z okazji uznania Świętego Mikołaja za patrona odbędą się w Elblągu opowiadali podczas konferencji prasowej - Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej oraz ks. Wojciech Skibicki, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej.

- Dobra nowina z Watykanu, św. Mikołaj jest już oficjalnie uznanym przez Stolicę Apostolską patronem Elbląga. 5 maja br. radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia Świętego Mikołaja z Miry patronem miasta. Upoważnili mnie również do zwrócenia się do księdza biskupa Jezierskiego o wystąpienie do Watykanu z prośbą o ustanowienie patrona. W piątek ks. Biskup poinformował mnie i Pana Przewodniczącego o decyzji Stolicy Apostolskiej ustanawiającej świętego za naszego Patrona - mówił prezydent Wróblewski.

Oświadczenie Biskupa Elbląskiego w związku z ustanowieniem Patrona Elbląga przywołał ksiądz Wojciech Skibicki, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej:

17 listopada 2016 r. otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź ze Stolicy Apostolskiej na prośbę o ustanowienie św. Mikołaja z Myry patronem Elbląga. Rzymska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów:

1. dostrzegła istniejący od wieków i obecnie kult św. Mikołaja w Elblągu;
2. przyjęła wybór osoby św. Mikołaja z pośród wielu świętych jako patrona naszego miasta, czemu sprzyja zgodne stanowisko Rady Miasta, a także duchownych innych Kościołów chrześcijańskich;
3. uznała aprobatę miejscowego biskupa dla idei patrona miasta
4. potwierdziła przedłożoną prośbę, aby św. Mikołaj mógł być uznany za patrona Elbląga.

Potwierdzenie posiada charakter dekretu bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia.

Cieszę się, że patronem Elbląga został święty znany i czczony przez chrześcijan na Wschodzie i na Zachodzie, budzący miłe skojarzenia, wrażliwy na ludzkie cierpienie i biedę oraz kochany przez dzieci.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu