Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Ta aplikacja podbija świat!

Mateusz Mach, 17 latek z Lęborka stworzył aplikację, która pozwala użytkownikom na komunikację za pomocą gestów. Okazało się, że oprogramowanie może pomóc także w komunikacji osób niesłyszących a po publikacji w amerykańskim serwisie biznesowym mówi o nim już cały świat.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Ta aplikacja podbija świat!

 2015-05-28 11:06 

Mateusz Mach, 17 latek z Lęborka stworzył aplikację, która pozwala użytkownikom na komunikację za pomocą gestów. Okazało się, że oprogramowanie może pomóc także w komunikacji osób niesłyszących a po publikacji w amerykańskim serwisie biznesowym mówi o nim już cały świat.

Siedemnastolatek zaraził się pasją do informatyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Lęborku.

- To dosyć komiczna sytuacja, bo szczerze mówiąc właśnie w szkole podstawowej nauczyłem się więcej niż w liceum czy gimnazjum. Mówię oczywiście o informatyce - podkreśla Mateusz Mach.

Teraz nastoletni programista uczy się w III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni i postanowił połączyć wiedzę informatyczną z zamiłowaniem do Hip-hopu. Celem było stworzenie narzędzia dla młodych osób, pozwalającego na kreowanie własnych dodatków do konwersacji

-Jestem wielkim miłośnikiem kultury Hip-Hop stąd też postanowiłem oprzeć się na dłoni. Gesty są bardzo popularne w tej subkulturze, jest nawet kilka wywodzących się z niej bezpośrednio - tłumaczy licealista.

Prace nad stworzeniem aplikacji, która pozwala na komunikację za pomocą gestów i wyposażona jest w kreatora gestów trwały pół roku. Mateuszowi pomagali dwaj koledzy a najbardziej trudnym aspektem był właśnie kreator gestów. Efekt, czyli aplikacja FiveApp zadebiutowała na początku maja. Program jest dostępny na systemy Apple i Android, można go połączyć z portalem Facebook. W planach jest stworzenie wersji na smartwatche marki Apple.

Do czego może się przydać aplikacja?

- Do przekazywania krótkich komunikatów. Prosty przykład. Wracamy do domu. Zamiast wysyłać szablonową wiadomość " Za 15 minut jestem na miejscu" wysyłam ustalony gest. Szybsze i bardziej kreatywne - tłumaczy twórca.

Program, który w założeniu miał trafić do młodych ludzi i miłośników kultury hip-hop okazał się być wyjątkowo przydatny dla osób niesłyszących korzystających z internetu i telefonów komórkowych. Tym, bardziej, że ta grupa użytkowników była wcześniej ignorowana przez producentów oprogramowania.

Takie dobre przyjęcie sprawiło, że twórcy FiveApp będą działali dwutorowo - spróbują stworzyć aplikację skierowaną do osób niesłyszących i rozwijać swój "młodzieżowy" komunikator. Kreatywną i oryginalną aplikację licealisty zauważył także amerykański portal informacyjny "Business Insider". Artykuł o FiveApp przynióśł twórcom międzynarodową sławę.Aplikacją zainteresowały się media w takich krajach jak: Wietnam, Indie, Rosja, Czechy, Słowacja, Kanada, Pakistan, Francja, Norwegia, Holandia. Efektem popularnośći była także rosnąca liczba pobrań aplikacji.

-Jeszcze dwa tygodnie temu miałem ok. 50 użytkowników - znajomych z klasy. Teraz jest ich kilka tysięcy - mówi twórca aplikacji.

Aplikacja jest już w trakcie modernizacji. Programiści pracują teraz nad rozwiązaniem, które pozwolą przekazywać osobom głuchym krótkie komunikaty w kilka sekund.

-Na razie nie mają takiej możliwości. 70% niesłyszących ma problemy z pisaniem w języku polskim, dlatego są bardzo zainteresowani naszym pomysłem - zaznacza twórca FiveApp.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Podobne wiadomości

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu