Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

W Krynicy o przekopie Mierzei

uw.olsztyn.pl

O przekopie Mierzei Wiślanej i pracach z nim związanych rozmawiali mieszkańcy Krynicy Morskiej z ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Markiem Gróbarczykiem. Podczas spotkania minister odpowiadał na pytania i wątpliwości zgłaszane przez kryniczan podczas debaty.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

W Krynicy o przekopie Mierzei

 2016-11-29 09:00 
uw.olsztyn.pl

uw.olsztyn.pl

O przekopie Mierzei Wiślanej i pracach z nim związanych rozmawiali mieszkańcy Krynicy Morskiej z ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Markiem Gróbarczykiem. Podczas spotkania minister odpowiadał na pytania i wątpliwości zgłaszane przez kryniczan podczas debaty.

W spotkaniu w sprawie planu przekopu Mierzei Wiślanej, oprócz mieszkańców Krynicy i okolicznych miejscowości, udział wzięli również przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz kilku instytucji zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia. Wśród gości znaleźli się: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektorzy oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie i w Gdańsku oraz reprezentanci Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jak podkreślił minister Marek Gróbarczyk, inwestycja związana z przekopem to priorytet rządu, a jego realizacja jest niezbędna zarówno ze względów ekonomicznych, jak i bezpieczeństwa. Kanał ma nie tylko przynieść korzyści dla lokalnej i krajowej gospodarki, ale także wpłynąć na poprawę obronności.
Na początku spotkania minister i przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni zaprezentowali główne założenia i harmonogram prac związany z budową kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Kanał ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich. Budowa przekopu ma się zakończyć w 2022 roku, a jej szacowany koszt to 880 mln zł. Inwestycja budzi jednak wątpliwości mieszkańców Krynicy Morskiej i okolicznych miejscowości. I to oni podczas debaty z udziałem ministra Gróbarczyka, mówili o kwestiach, które ich zdaniem należy przedyskutować. Kryniczanie obawiają się, że budowa kanału zakłóci bezpieczny i swobodny dojazd do tej miejscowości, a także możliwość korzystania z plaż, a to z kolei wpłynie na ruch turystyczny. Jak jednak wyjaśnił szef resortu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, inwestycja ma być realizowana w taki sposób, aby zminimalizować wszelkie ewentualne niedogodności z nią związane. Zapewnił, że plan prac przewiduje w pierwszej kolejności budowę obejścia drogowego, a dopiero potem realizację samej inwestycji. Taki program ma zagwarantować komfort komunikacyjny zarówno mieszkańcom jak i turystom odwiedzającym Krynicę Morską. Minister dodał również, że spotkanie z kryniczanami było potrzebne, a wnioski z debaty z pewnością posłużą przy planowaniu kolejnych etapów robót.

Na każdym etapie chcielibyśmy organizować takie spotkania, aby mieszkańcy mieli świadomość, jak przebiegają bieżące prace i jak wygląda ich wynik – powiedział minister Gróbarczyk.

Obecnie Urząd Morski w Gdyni jest na etapie wyłaniania wykonawcy kompleksowej dokumentacji projektowej dla tego zadania. Podpisanie umowy z wybraną firmą ma nastąpić jeszcze w tym roku, a sam projekt wraz z pozwoleniem na budowę ma być gotowy w pierwszej połowie 2018 roku.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-19 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu