Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

W Morskim Porcie Gdańsk

materiały prasowe

Prezes NAFTOPORTU Dariusz Kobierecki, dla uczczenia 25-tej rocznicy powstania firmy, zaprosił br. gości na katamaran OPAL, który wypłynąwszy z Targu Rybnego w Gdańsku odbył rejs Motławą i Martwą Wisłą na Zatokę Gdańską, gdzie wszyscy mogli z jego pokładów obejrzeć wielkość i inwestycyjny rozmach firmy. Ale...

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

W Morskim Porcie Gdańsk

 2016-11-29 10:44 
materiały prasowe

materiały prasowe

Anna Kłosmoje artykuly

Prezes NAFTOPORTU Dariusz Kobierecki, dla uczczenia 25-tej rocznicy powstania firmy, zaprosił br. gości na katamaran OPAL, który wypłynąwszy z Targu Rybnego w Gdańsku odbył rejs Motławą i Martwą Wisłą na Zatokę Gdańską, gdzie wszyscy mogli z jego pokładów obejrzeć wielkość i inwestycyjny rozmach firmy. Ale...

NAFTOPORT  urodziny powinien obchodzić dwa razy.

Pierwsze jego zaistnienie odbyło się w konspiracji i pociągnęło za sobą surowe represje dla kilku „najbardziej skompromitowanych” osób.  Zaczęło się po II wojnie światowej od pomysłu młodego wtedy Witolda Andruszkiewicza, który, w przygotowywanej przez siebie pracy doktorskiej, przedstawił projekt zbudowania w Gdańsku najgłębszego na Bałtyku (z torem wodnym 17,5 m) portu. Po wielu perturbacjach, na początku lat 70-tych, zaczęto realizować tę koncepcję budując Port Północny, nastawiony na eksport węgla ze Śląska. Ale w tej pracy doktorskiej był też pomysł, aby przy tamtym terminalu uruchomić bazę przeładunku paliw płynnych. I choć promotor ofuknął autora, aby natychmiast wykreślił ten fragment, bo „inaczej obaj wylądujemy na Syberii”, pomysł zaczął żyć własnym życiem. Gdy nastąpił okres odwilży Gierkowskiej, kilku pasjonatów postanowiło go zrealizować. Rósł w cieniu Portu Północnego jako terminal przeładunkowy paliw płynnych i ujawnił się w dopiero w1973 roku. Rosjanie z RWPG od razu pojęli jego znaczenie i możliwości dla Polski. Prawdziwa suwerenność to brak uzależnienia, a terminal był (i jest ) fundamentem niezależności energetycznej Polski. W dodatku okazał się częścią istotnej całości. Jednocześnie budowano Rafinerię Gdańską i ropociąg z Płocka do Gdańska, mający dostarczać rafinerii ropę z rurociągu „Przyjaźń'. Tylko że tym samym ropociągiem ropa mogła (i może) płynąć w odwrotnym kierunku - z Portu Gdańskiego (z NAFTOPRTU) do ORLENU, gdyby na przykład Rosjanie przestali dostarczać tam ropę „Przyjaźnią”. W dodatku Rafineria Gdańska od razu technologicznie nastawiona była na przerób surowca, który dotrze morzem – ale niekoniecznie ze Związku Radzieckiego. Zatem od razu zablokowano budowę zbiorników przy terminalu paliwowym oraz dalsze inwestycje na terminalu. Nastąpił okres wegetacji.

Powtórne narodziny

W roku 1991 firma odrodziła się jako Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych NAFTOPORT sp. z o.o. Przyszła wreszcie pora na inwestycje.

25 lat temu istniało tylko jedno, „pogierkowskie” stanowisko dostawcze. W 1992 roku pobudowano stanowisko R – naprzeciw tamtego. Ponieważ dwie niemieckie rafinerie, obsługiwane przez rurociąg „Przyjaźń”, też potrzebowały gwaranta dostaw, powstało stanowisko T w 1997 roku. NAFTOPORT  posiada obecnie 5 stanowisk przeładunkowych, w tym 3 do obsługi oceanicznych tankowców, przewożących ropę naftową. Przy każdym z nich można obsłużyć 180 statków i przeładować ok. 18 mln ton ropy naftowej rocznie. Ironia dziejów polegała na tym, że NAFTOPRT, tak sekowany przez Rosjan, wykonując zadania transportu morskiego, służył także im w tranzycie ich ropy do niemieckich rafinerii PCK w Schwedt i Mider w Spergau. Od 2010 roku systematycznie rósł import ropy morzem – aż do rekordowego roku 2015. Jednak Rosjanie zaczęli budować swoje terminale – najpierw uruchomili w Primorsku, potem w Ust-Łudze. Na skutek tego przestali korzystać z usług NAFTOPORTU.

Wciąż jednak NAFTOPORT zapewnia rafineriom, podłączonym do systemu rurociągów PERN „Przyjaźń”, alternatywną drogę zaopatrzenia w ropę naftową. W wypadku zakłóceń dostaw lądowych, może w całości pokryć zapotrzebowanie na ten strategiczny surowiec nie tylko obu krajowych producentów paliw (PKN Orlen i Grupy Lotos), ale także dwóch zakładów rafineryjnych w Niemczech.

Ropa przypływa przez Cieśniny Duńskie

W tym roku  supertankowiec „Atlantas” wpłynął do NAFTOPORTU na mocy porozumienia pomiędzy Grupą Lotos S.A. oraz National Iranian Oil Company (NIOC). Tankowce „Atlantas” i „Calida”, transportujące w sumie 2 mln baryłek (blisko 300 tys. ton) irańskiej ropy naftowej dla Grupy Lotos, zawinęły tu w połowie sierpnia br. Następnie ropa z obu tankowców została przetransportowana rurociągami do zbiorników Lotosu i PERN-u. Potem nastąpi jej przerób w gdańskiej rafinerii.

Jest to pierwszy od wielu lat transport irańskiej ropy do Gdańska - mówi prezes NAFTOPORTU Dariusz Kobierecki.

Tankowiec „Atlantas” ma 333 m długości, 60,5 m szerokości i 66 m wysokości oraz nośność 319 tys. ton (DWT). „Atlantas” pokonał 12 tys. mil morskich (ponad 22 tys. km), tj. ponad połowę długości całego równika. Jest jednym z największych tankowców, jakie do tej pory zawinęły do NAFTOPORTU. Z uwagi na głębokość Cieśnin Duńskich, ograniczającą maksymalne dopuszczalne zanurzenie tankowców do 15 metrów, „Atlantas” przed wejściem na Bałtyk musiał przeładować ok. 700 tys. baryłek ropy na pokład „Calidy”. Pierwotnie gdańska rafineria, inaczej niż jej płocka konkurentka, była nastawiona pod względem technologicznym na przerób ropy z Bliskiego Wschodu i przez kilkanaście lat sprowadzano do niej przez morze głównie ciężki surowiec z Iranu i Iraku, który mieszano z lżejszym z Norwegii. Jednak w połowie lat 90 Rurociągiem Pomorskim trafiać zaczęła ropa rosyjska, która stała się dla zakładu podstawowym surowcem, do przerobu którego fabryka się przystosowała. Teraz, po dwóch wielkich modernizacjach, gdański zakład może jednak już pracować z dziesiątkami gatunków ropy o bardzo różnych parametrach fizykochemicznych.

Wyniki roku 2016 zapowiadają się optymistycznie

Według wstępnych wyliczeń, NAFTOPORT ma przeładować w tym roku 13 mln ton ropy i produktów naftowych, mniej niż w rekordowym 2015 roku (14,28 mln ton), ale za to więcej niż w 2014 roku (12,1 mln ton).

- Już widzimy natomiast, że pod względem finansowym to będzie dla spółki bardzo dobry rok. Po trzech kwartałach mamy już prawie 19 mln zł zysku netto, w porównaniu do 27 mln zł za cały rok 2015, który jak wiadomo był rekordowy pod względem przeładunków – cieszy się Dariusz Kobierecki.

 

Baza przeładunku paliw płynnych dysponuje pięcioma stanowiskami przeładunkowymi do obsługi ropy i produktów ropopochodnych. Technologia przeładunku odbywa się w systemie zamkniętym, bezpiecznym dla środowiska naturalnego. Stanowiska znajdują się w zamkniętych basenach przeładunkowych wyposażonych w zapory przeciwrozlewowe i instalację przeciwpożarową. Poprzez sieć rurociągów i baz manipulacyjnych Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) oraz Rafinerii Gdańskiej istnieje możliwość dostarczania paliw do rafinerii i zakładów w kraju i na obszarze wschodnich landów Niemiec. Roczna zdolność przeładunkowa bazy wynosi 40 mln ton. Właścicielem bazy jest Przedsiębiorstwo Przeładunkowe Paliw Płynnych "Naftoport" Sp. z o.o., a obsługę zapewnia Przedsiębiorstwo Przeładunkowo-Składowe "Port Północny" Sp. z o.o.


Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu