Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

W azjatyckim stylu

Przy aranżacji przydomowej przestrzeni przydatne mogą być orientalne inspiracje. Dobra propozycja to ogród japoński, który charakteryzuje się dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

W azjatyckim stylu

 2015-06-10 11:13 

fot. fot. e-aranzacje.pl

Przy aranżacji przydomowej przestrzeni przydatne mogą być orientalne inspiracje. Dobra propozycja to ogród japoński, który charakteryzuje się dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją.

Tutaj wszystko, nawet najmniejszy detal, nawiązuje do tradycji i symboliki buddyjskiej. Pomimo, że taki ogród to pracochłonna inwestycja i w naszym klimacie trudna do zrealizowania, to dla efektu warto zadać sobie ten trud. Nie trzeba od razu odtwarzać całej koncepcji, wystarczy zainspirować się stylem japońskim i wykorzystać twórczo jego elementy.

 

Woda i kamień

 

Ogród japoński z założenia ma naśladować naturę. Powinien on wyglądać tak, jakby istniał już wiele lat i nie był zaprojektowany przez człowieka. Charakterystyczne dla tego stylu jest stworzenie wrażenia dużej przestrzeni za pomocą miniatury. Ogród japoński powinien być elegancki i jednocześnie spontaniczny oraz naturalny. Cechuje go prostota, asymetria i harmonia. Jak czytamy na portalu e-ogrodek.pl, najważniejszym elementem w ogrodzie japońskim jest woda. Symbolizuje ona życie i przemijanie. Wprowadza do ogrodu element ruchu. Powinna przelewać się z jednego oczka wodnego do drugiego, najlepiej przez mały wodospad. Jeśli nie mamy możliwości wprowadzenia do naszego ogrodu wody, możemy zastąpić ja nieregularną plamą jasnego żwiru, która nada mu orientalny charakter.

Kolejnym elementem ważnym dla stylu japońskiego jest kamień naturalny. Symbolizuje on stałość i niezmienność natury. Powinien być jasny i o regularnych kształtach. Można wyłożyć nim ścieżki, które powinny łagodnie wić się miedzy roślinami, ale nie krzyżować się ze sobą.

 

Dominujące kolory

 

W ogrodzie japońskim króluje zieleń, a kwiaty powinny jedynie ją podkreślać. Rośliny kwitnące wprowadzane do ogrodu japońskiego są delikatne i mają jasne barwy w odcieniach bieli, jasnego różu i fioletu. Są to np. lilie, chryzantemy, astry, lotosy, narcyzy, storczyki, zawilce czy peonie. Krzewy kwitnące często spotykane w ogrodach japońskich to m.in. magnolie, wiśnie, jaśminowce i azalie japońskie. Oprócz ozdoby, rośliny kwitnące w ogrodzie japońskim mają także inną funkcję. Przypisuje się im bowiem znaczenie symboliczne - uosabiają pory roku. Wiosnę symbolizują azalie i kamelie, lato trzykrotki i kosaćce, natomiast jesień przebarwiające się klony palmowe.

Ważne są także rośliny zimozielone symbolizujące długowieczność, takie jak: bukszpany, ostrokrzewy, ligustry pospolite, sosny drobnokwiatowe, japońskie oraz sosny czarne.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, jednak dwa są najbardziej charakterystyczne. TSUKIYAMA to ogród, w którym najważniejszą rolę odgrywa woda. Małe stawy symbolizują morza i jeziora, zaś strumyki to rzeki. Miniaturowe pagórki i kamienie to odpowiedniki gór. Zakładane są głównie przy buddyjskich świątyniach i wyróżniają się niezwykłą dbałością o szczegóły.

 

Suche morze

 

Z kolei KARESANSUI to suchy ogród, na którego styl wpływ miały idee zen. Tutaj grabiony żwir reprezentuje morze, kamienie wyspy, a piasek uderzające o nie fale. Zazwyczaj jest to ogród na terenie płaskim, zakładany często przy firmach czy ambasadach.

Założenie tradycyjnego ogrodu japońskiego - czytamy na portalu e-ogrodek.pl - wymaga wiedzy i dużego nakładu pracy. Jeśli jesteśmy pasjonatami sztuki orientalnej, powinniśmy zaopatrzyć się w książki - poradniki, a pomoc fachowca w początkowych etapach może okazać się niezbędna. Jeśli jednak nie mamy tyle samozaparcia, możemy zdecydować się tylko na wykorzystanie niektórych elementów stylu japońskiego, dzięki którym nasz ogród zyska niepowtarzalny orientalny wygląd i charakter.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu