Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Wybrano "Piękną Wieś Pomorską"

fot. Anna Kłos

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego po raz kolejny zorganizowały konkurs „Piękna Wieś Pomorska”. W kategorii – Wieś – najlepsza okazała się Stara Kościelnica (gmina Miłoradz, powiat malborski), a najpiękniejsza zagroda należy do Teresy i Józefa Stolc z Kiełpina (gmina Kartuzy).

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Wybrano "Piękną Wieś Pomorską"

 2016-10-27 11:52 
Anna Kłosmoje artykuly

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego po raz kolejny zorganizowały konkurs „Piękna Wieś Pomorska”. W kategorii – Wieś – najlepsza okazała się Stara Kościelnica (gmina Miłoradz, powiat malborski), a najpiękniejsza zagroda należy do Teresy i Józefa Stolc z Kiełpina (gmina Kartuzy).

fot. Anna Kłos

Konkurs przebiegał w 2 kategoriach (Wieś, Zagroda), w 3 etapach (gminny, powiatowy, wojewódzki). W rywalizacji trwającej od 29 kwietnia do 31 sierpnia 2016 roku wzięło udział 118 wsi oraz 217 zagród z 14 powiatów. Powiaty kwidzyński oraz słupski nie brały udziału w konkursie, a powiat sztumski i lęborski zgłosiły uczestników wyłącznie w kategorii „Zagroda”.

 

Głównym celem Konkursu jest poprawa estetyki oraz ochrona wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego wsi. Przy ocenie wsi i zagród członkowie Komisji Konkursowych uwzględniali ogólny wygląd, ład i porządek, wyposażenie w urządzenia ochrony środowiska, ochronę i pielęgnację dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie krajobrazu przyrodniczego, a także zaangażowanie mieszkańców w prace społeczne na rzecz swojej miejscowości, przedsiębiorczość liderów wiejskich i jedność we współdziałaniu.

 

Na uroczystość w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim przybyli po odbiór nagród sołtysi zwycięskich wsi, w towarzystwie wójtów i ew. przedstawicieli samorządów powiatowych, oraz laureaci indywidualni, reprezentanci ich rodzin, znajomi i przyjaciele.

 

Honorowanie zwycięzców rozpoczęło się mocnym uderzeniem, bo jako pierwsza pojawiła się na podium Danuta Hojarska – sołtys Lubieszewa, która wciąż cieszy się dużą popularnością i sympatią w środowisko wiejskim.

 

Na podium zapraszano też powiatowych i gminnych samorządowców z terenów pochodzenia zwycięzców. W kategorii Wieś trzecie miejsce wywalczyło Smołdzino. Podwójnych laureatów ma też powiat malborski, w tym najważniejszą – pierwszą nagrodę przyznano wsi Stara Kościelnica (gmina Miłoradz). Należy podkreślić, że zasłużoną-samorządowcy (sołtys i wójt) udowodnili, dzięki wykorzystaniu filmu, którzy został przedstawiony na ekranach, że jest to wieś piękna, społeczność dobrze zorganizowana i umiejąca świetnie korzystać ze współczesnych sposobów promocji. Wyróżnienie w kategorii Zagroda otrzymali Aleksander i Mariusz Reksa ze wsi Kamionka (gmina Malbork).

 

Podwójne zwycięstwo odniósł też powiat wejherowski. Wyróżnienie w kategorii Wieś przypadło miejscowości Strzepcz (gmina Linia), a wyróżnienie w kategorii Zagroda Wojciechowi Ellwartowi ze wsi Miłoszewo (również gmina Linia).

 

Wyniki:


Kategoria „Wieś”
1. Stara Kościelnica (gmina Miłoradz, powiat malborski)
2. Jasień (gmina Czarna Dąbrówka, powiat bytowski)
3. Smołdzino(gmina Przodkowo, powiat kartuski)

 

Wyróżnienia:
Strzepcz (gmina Linia, powiat wejherowski)
Sumin (gmina Starogard Gdański, powiat starogardzki)
Lubieszewo (gmina Nowy Dwór Gdański, powiat nowodworski)

 

Kategoria „Zagroda”
1. Teresa i Józef Stolc (wieś Kiełpino, gmina Kartuzy)
2. Marek Milewczyk (wieś Czarnówko, gmina Nowa Wieś Lęborska, powiat lęborski)
3. Joanna i Krzysztof Krajewscy ( wieś Narkowy, gmina Subkowy, powiat tczewski)

 

Wyróżnienia:
Wojciech Ellwart (wieś Miłoszewo, gmina Linia, powiat wejherowski))
Aleksander i Mariusz Reksa (wieś Kamionka, gmina Malbork)
Joanna i Leszek Korzeniowscy ( wieś Ciecholewy, gmina Konarzyny, powiat chojnicki)

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu