Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Znów Francuzi w Porcie Gdynia

fot. Anna Kłos

Po I wojnie światowej francuscy inżynierowie i architekci kierowali budową portu w Gdyni. Potem z Nabrzeża Francuskiego przy Dworcu Morskim odpływali Polacy udający się na obczyznę. Dziś (16 grudnia 2016 roku) na miejscu ww. Dworca działa Muzeum Emigracji i tam właśnie odbyła się nominacja Alaina Momperta, przez ambasadora Francji w Polsce Pierre Lévy, na konsula honorowego tego kraju w województwie pomorskim.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Znów Francuzi w Porcie Gdynia

 2016-12-20 08:21 
Anna Kłosmoje artykuly

Po I wojnie światowej francuscy inżynierowie i architekci kierowali budową portu w Gdyni. Potem z Nabrzeża Francuskiego przy Dworcu Morskim odpływali Polacy udający się na obczyznę. Dziś (16 grudnia 2016 roku) na miejscu ww. Dworca działa Muzeum Emigracji i tam właśnie odbyła się nominacja Alaina Momperta, przez ambasadora Francji w Polsce Pierre Lévy, na konsula honorowego tego kraju w województwie pomorskim.

fot. Anna Kłos

Najpierw jednak nastąpiło otwarcie nowej siedziby Konsulatu przy ulicy Wrocławskiej 82 w Gdyni-Orłowie. W wydarzeniu wzięli udział: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wicemarszałek Wiesław Byczkowski i wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała. Ambasador przekazał nowemu konsulowi najważniejsze atrybuty nieodzowne dla funkcjonowania placówki, czyli: portret prezydenta Francji, dwie flagi – francuską i unijną, pieczątkę i druki niezbędne dla bieżącej obsługi przyszłych petentów. Uroczystości następnie przeniosły się do siedziby Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1. Ambasador Pierre Levy wręczył tam akt powołania na Konsula Honorowego Alainowi Mompertowi. Zaprezentował też obecnym nominanta, który, aczkolwiek z urodzenia Francuz, wybrał Polskę. Swój życiorys zawodowy zaczynał od służby w 8 oddziale spadochroniarzy w marynarce francuskiej. W 1989 roku przyjechał do Polski i tu już pozostał. Od kilkunastu lat jest mieszkańcem Gdyni, gdzie założył i z powodzeniem zarządza firmą działającą w branży chemicznej - CEETAL-POL. Jest także pomysłodawcą i dyrektorem gdyńskiego przedszkola francuskojęzycznego EcoleMaternelle, które prowadzi od 2001 roku. Za swoją działalność na polu edukacji w lutym 2016 roku otrzymał z rąk ambasadora Francji w Polsce Order Palm Akademickich. Alain Mompert przez niemal 17 lat był także prezesem polskiego oddziału Union des Francais de L' Etranger - stowarzyszenia skupiającego Francuzów na emigracji. Od września 2000 roku, wspólnie z Czesławem Langiem, wspomaga również organizację wyścigów kolarskich Tour de Pologne.

 

Uroczystości w Muzeum Emigracji dopełniło przekazanie przez ambasadora Pierre'a Lévy oraz władze Gdyni insygniów Kawalera Palm Akademickich Elżbiecie Zarębie - dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni (od 2007 roku). Order Palm Akademickich to najstarsze francuskie cywilne odznaczenie przyznawane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Republiki Francuskiej wybitnym funkcjonariuszom szkolnictwa francuskiego. Wyróżnienie Elżbiecie Zarębie zostało przyznane za wysoką jakość nauczania w ZSO nr 2, które prowadzi od lat klasy dwujęzyczne z językiem francuskim.

Nowemu konsulowi nominacji pogratulował m. inn. Wicemarszałek Wiesław Byczkowski, który przypomniał też o ugruntowanej już współpracy województwa pomorskiego z francuskimi regionami – Limusin, Górna Normandia, Akwitania. Zapewnił też o gotowości władz samorządu pomorskiego do dalszego rozwijania współpracy w różnych dziedzinach: gospodarki, rolnictwa, turystyki, kultury i sportu. Aby oba kraje prócz braterskiej przeszłości łączyła też wspólna przyszłość.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-19 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu