Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Zwrot w stronę Chin

Z Bartłomiejem Nowakowskim, prezesem zarządu Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej sp. z o.o., rozmawia Rafał Korbut.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Zwrot w stronę Chin

 2016-09-27 11:02 
Rafał Korbutmoje artykuly

Z Bartłomiejem Nowakowskim, prezesem zarządu Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej sp. z o.o., rozmawia Rafał Korbut.


Kiedy powstało CWC-P i jaka była główna idea powołania go do życia?

- Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej powstało na początku 2015 roku jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów do spraw rynku chińskiego. Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej i liczniej zwracają się w stronę Chin, lecz bez znajomości tamtejszej kultury, języka, rynku oraz podstawowych zasad prowadzenia interesów z Chińczykami bardzo ciężko jest osiągnąć sukces. Postanowiliśmy więc zebrać zespół doświadczonych prawników, ekonomistów oraz sinologów, którzy przez lata mieszkali i studiowali, bądź pracowali w Chinach i zaoferować polskim, w szczególności pomorskim przedsiębiorcom profesjonalną i wielopłaszczyznową pomoc, której potrzebują przy nawiązywaniu współpracy z Chińczykami. Specjalizujemy się głównie w doradztwie prawno-ekonomicznym i analizach rynkowych, ale pełna oferta Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej jest bardzo wszechstronna.


Od momentu powołania Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej kieruje nami chęć intensyfikacji oraz dywersyfikacji wymiany handlowej, kulturowej oraz naukowej pomiędzy Polską i Chinami.

Waszym celem działalności jest przede wszystkim...?

- Naszym głównym celem jest ułatwienie nawiązywania, utrzymywania i pogłębiania kontaktów pomiędzy polskimi i chińskimi partnerami biznesowymi oraz wspieranie ich w trakcie całego procesu – począwszy od nawiązania pierwszego kontaktu aż do podpisania umowy i zakończenia projektu. Pomagamy także przełamać barierę językową oraz kulturową. Ponadto, wspomagamy integrację środowiska biznesowego Pomorza i Chin, wspieramy pomorskich przedsiębiorców w wykorzystaniu ogromnego potencjału chińskiego i rynku, a chińskich przedsiębiorców w wykorzystaniu potencjału inwestycyjnego regionu Pomorza. Co ważne, nie ograniczamy się jedynie do współpracy biznesowej, pragniemy zbliżyć do siebie Polskę i Chiny na różnych płaszczyznach.


Naszym celem jest wypromowanie Polski, Pomorza oraz naszych produktów w Chinach.

Na jakich płaszczyznach (ekonomiczna, społeczna, itp.) współpracujecie z Chinami?

- Poza płaszczyzną ekonomiczną i prawną, współpracujemy z Chinami również w sferze nauki i kultury. Tak więc, poza wymianą handlową, wspieramy także wymianę kulturową i naukową pomiędzy Polską i Chinami.


Dlaczego właśnie Chiny?

- Chiny są potężnym partnerem biznesowym, a chiński rynek ma ogromny potencjał. Proszę chociażby spojrzeć na ilość potencjalnych konsumentów, aktualnie jest to już prawie 1,4 miliarda. Ponadto, w wielu obszarach Polska i Chiny doskonale się uzupełniają. W Chinach bardzo szybko rośnie popyt na zdrową, wysokojakościową żywność, która jest przecież wizytówką Polski. Z drugiej strony, Polska potrzebuje funduszy, między innymi na budowę infrastruktury, a Chińczycy te fundusze posiadają i co ważniejsze - są bardzo zainteresowani inwestowaniem w Polsce. Niestety Polska relatywnie późno zwróciła się w stronę Chin i inne kraje europejskie zdążyły już mocno zaznaczyć swoją pozycję na chińskim rynku, co oznacza większą, silną konkurencję dla polskich przedsiębiorców w sferze towarów i usług zagranicznych. Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie okazje zostały już wykorzystane, wręcz przeciwnie, przedstawiona przez Przewodniczącego Xi Jinping’a inicjatywa “Nowego Jedwabnego Szlaku” nieustannie tworzy nowe możliwości współpracy dla firm chińskich i zagranicznych. Naszym zadaniem jest wspierać polskich, a przede wszystkich pomorskich przedsiębiorców w wyszukiwaniu oraz wykorzystywaniu tych możliwości.


Dlaczego postanowiliście nawiązać stałą współpracę właśnie z tym państwem?

- W Państwie Środka już jakiś czas temu zaczęła rozbudowywać się klasa średnia nastawiona między innymi na podróże czy zakupy bardzo popularnych w dzisiejszych czasach produktów ekologicznych o dobrej jakości. Dla Polski jest to doskonała okazja, ponieważ tworzy się nowy, ogromny rynek zbytu na polskie produkty, w szczególności na polską żywność, ale również na przykład na meble.


Biorąc pod uwagę to wszystko o czym wspomniałem, uważamy, że Chiny są kierunkiem, w którym należy się zwrócić, dlatego postanowiliśmy nawiązać stałą współpracę właśnie z tym krajem. Lata spędzone w Chinach, znajomość języka chińskiego i kultury, pozwoliły na nawiązanie licznych kontaktów z chińskimi przedstawicieli biznesu i nauki, co znacznie ułatwia i przyspiesza rozwijanie współpracy.

Jakie są plany na najbliższą przyszłość (np. inicjatywy podejmowane przez CWC-P, zaplanowane wydarzenia i inne)?

- Planów jest bardzo wiele, ponieważ, tak jak wspomniałem wcześniej, projekt „Nowego Jedwabnego Szlaku” przynosi nieskończone możliwości współpracy pomiędzy Polską i Chinami, które pragniemy jak najlepiej wykorzystać. Z najbliższych planów należy wymienić organizację kolejnego, po niezwykle udanym majowym spotkaniu z delegacja z Wenzhou w Gdańskim Parku-Naukowo-Technologicznym, wydarzenia z cyklu “Pomorze i Chiny - wspólna droga rozwoju”. Tym razem będziemy gościć delegację z prowincji Liaoning. Poza wizytami chińskich delegacji na Pomorzu, planujemy również re-wizyty, wyjazdy polskich przedsiębiorców do Chin. Dokładne terminy nie są jeszcze określone, ale na pewno zaczniemy już od pierwszych miesięcy 2017 roku. Ponadto, planujemy również organizację licznych szkoleń oraz seminariów dla pomorskich przedsiębiorców między innymi z zakresu chińskiej gospodarki, chińskiej kultury biznesowej czy prowadzenia negocjacji biznesowych z chińskim partnerem.


Przy wdrażaniu kolejnych projektów biznesowych na chińskim rynku współpracujemy m.in. z Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego, Konsulatem Generalnym ChRL w Gdańsku, Konsulatem Rzeczypospolitej Polskiej w Kantonie, Polsko-Chińską Izbą Inwestycyjną w Warszawie, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, Pracodawcami Pomorza, Regionalna Izbą Gospodarczą Pomorza, Elbląską Izba Gospodarczą, Klastrem Logistyczno Transportowym Północ-Południe. Stale zachęcamy również inne podmioty i instytucje do wspólnego działania na rzecz intensyfikacji kontaktów z Państwem Środka.

Oczywiście o wszystkich planowanych przez Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej wydarzeniach będziemy informowali na bieżąco na naszej stronie internetowej i profilach społecznościowych. Gorąco zachęcamy do udziału.

Bartłomiej Nowakowski

prezes zarządu, absolwent Wydziału Transportu Morskiego WSE w Sopocie. W latach 1969-1972 pracownik Przedsiębiorstwa Spedycji Międzynarodowej C. Hartwig w Gdańsku. W latach 1972-1979 pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Transportu Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego (Instytut Ekonomiki Handlu Zagranicznego). Współautor m.in 4 podręczników akademickich z zakresu spedycji międzynarodowej i krajowej wydanych przez Uniwersytet Gdański. Od 1979 r. do 2014 r. zatrudniony w Chipolbrok Chińsko-Polskim Towarzystwie Okrętowym S.A., w tym w latach 1987-1992 oraz 1995-1998 jako szef biura Chipolbrok w Pekinie.

dr Marta Dargas-Draganik

wiceprezes zarządu, doktor nauk prawnych. Współautorka pierwszego tłumaczenia Konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej z języka chińskiego na język polski, współpracownik Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego, autorka licznych publikacji naukowych na temat chińskiego systemu prawnego. Stypendystka rządu Chińskiej Republiki Ludowej na China Youth University of Political Studies(中国青年政治学院)w Pekinie. Jako jeden z ekspertów uczestniczyła w debacie z członkami delegacji Komisji ds. Legislacyjnych Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych oraz Komisji ds. Prawnych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Trybunale Konstytucyjnym w 2014 r.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu