Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Spotkanie gigantów

Cyberiada z 1972 roku

Stanisław Lem to wybitny polski pisarz. Daniel Mróz to wybitny polski grafik. Od czwartku, 23 sierpnia, w Gdyni prezentowana będzie wystawa prac Mroza stworzonych do książek Lema. Wernisaż o godz. 19.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Spotkanie gigantów

 2012-08-21 19:00 
Cyberiada z 1972 roku

Cyberiada z 1972 roku

( fot. mat.prasowe )

Stanisław Lem to wybitny polski pisarz. Daniel Mróz to wybitny polski grafik. Od czwartku, 23 sierpnia, w Gdyni prezentowana będzie wystawa prac Mroza stworzonych do książek Lema. Wernisaż o godz. 19.

 

Książki Stanisława Lema (1921–2006) – w tym najbardziej znane „Solaris” i „Cyberiada” - przetłumaczono na 40 języków i wydano na całym świecie w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Wyjątkowy styl ilustracji Daniela Mroza (1917-1993) - surrealistyczny i groteskowy - wpłynął na kilka pokoleń polskich grafików.

Według znawców tematu Mróz najlepiej spośród wszystkich ilustratorów twórczości Lema uchwycił ducha jego opowieści, przełożył jego literaturę, bogatą zarówno pod względem literackim, jak i filozoficznym, na świat niepokojących i tajemniczych obrazów.

Obaj panowie poznali się prawdopodobnie w redakcji „Przekroju”. I choć Daniel Mróz nie przepadał za fantastyką naukową, zauroczony poczuciem humoru pisarza zdecydował się zilustrować jego opowiadania. Tak zawiązała się jedna z najbardziej owocnych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury.


Wystawę „Mróz i Lem” można obejrzeć w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy Alei Zwycięstwa 96/98 w Gdyni od 23 sierpnia do 11 października codziennie w godzinach 10-18. Jej kuratorem jest prof. Janusz Górski, kierujący Pracownią Projektowania Graficznego gdańskiej ASP.

Wystawa została zaaranżowana w oryginalny, happeningowy sposób. Jej centrum stanowi kilkadziesiąt ilustracji Mroza do książek Lema. Elementy tych ilustracji, a zwłaszcza postacie robotów, zostały powiększone do wielkości człowieka – w której odsłania się bogactwo misternych i dowcipnych detali. Punktowe oświetlenie wydobywające z mroku rysunki oraz ciężka, industrialna muzyka potęgują tajemniczy nastrój twórczości Daniela Mroza.


Wystawie będzie również towarzyszyć cykl wykładów poświęconych życiu i twórczości Daniela Mroza. Odbywać się one będą we wtorki, o godzinie 18 w Sali Koralowej, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

- 4 września, Piotr Sitkiewicz wygłosi wykład „Kosmiczne pierdoły” - Daniel Mróz i fantastyka

- 11 września, dr Piotr Rypson w wykładzie „Latem o Mrozie” przybliży twórczość ilustracyjną Daniela Mroza i jej genealogię artystyczną

- 25 września, prof. Janusz Górski w wykładzie „O wszystkim, co wywarło prawdziwe wrażenie na Danielu Mrozie” opowie o jego inspiracjach

- 9 października, dr Jacek Friedrich odpowie na pytanie zawarte w tytule swojego wystąpienia: „Czy Daniel Mróz należy do polskiej szkoły ilustracji?”

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 23 sierpnia, o godzinie 19.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Podobne wiadomości

Poruszająca wystawa

2016-12-20, 06:38

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu