Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Wynalazca z PG szuka inwestora

Przemysław Kitowski, doktorant WZiE Politechniki Gdańskiej pracuje nad antyradiacyjną osłoną do telefonu komórkowego. Szuka inwestora chętnego do współpracy.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Wynalazca z PG szuka inwestora

 2014-08-28 06:00 

Przemysław Kitowski, doktorant WZiE Politechniki Gdańskiej pracuje nad antyradiacyjną osłoną do telefonu komórkowego. Szuka inwestora chętnego do współpracy.

Telefony komórkowe to jedne z najczęściej używanych współcześnie urządzeń. Korzystamy z nich w coraz młodszym wieku – nikogo nie dziwi już widok kilkulatka na ulicy, który bawi się własną komórką. Są to urządzenia, bez których ciężko jest funkcjonować choćby jeden dzień. Na bazie takich obserwacji prace nad swoim wynalazkiem rozpoczął Przemysław Kitowski z Politechniki Gdańskiej.
Obserwacje dzieci używających telefonów komórkowych zainspirowały go do poszukiwań  badań mówiących o tym, jak bardzo nagrzewa się mózg człowieka podczas prowadzenia rozmowy przez telefon komórkowy. Okazuje się, że mózg dziecka poniżej piątego roku życia nagrzewa się mniej więcej czterokrotnie bardziej niż mózg osoby dorosłej. Inne badania sfinansowane przez Mobile Manufacturers Forum (MMF), czyli związek największych producentów telefonów komórkowych, wykazują, że ludzie, którzy na krótko przed zaśnięciem rozmawiają przez komórkę, potrzebują więcej czasu do osiągnięcia fazy głębokiego snu. Ponieważ faza ta jest u nich krótsza - zdolności regeneracyjne śpiącego organizmu są dużo mniejsze, niż zazwyczaj.
Antyradiacyjna osłona do telefonu komórkowego, proponowana przez Przemysława Kitowskiego, ma za zadanie chronić głowę człowieka poprzez odbijanie promieniowania elektromagnetycznego emitowanego w kierunku użytkownika podczas rozmowy. W założeniu ma ona postać standardowej folii ochronnej, mocowanej na ekranie telefonu. Innowacją będzie zastosowanie w niej mechanizmu klatki Faradaya, który wykorzystywany jest już jako ochrona przed promieniowaniem w kuchenkach mikrofalowych. Wynalazek został zgłoszony do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej w październiku 2013 r.
– Producenci telefonów komórkowych prowadzą prace nad wprowadzeniem tzw. anten kierunkowych w urządzeniach, co może być konkurencyjne dla mojego rozwiązania – przyznaje Przemysław Kitowski. – Anteny te mają wyłapywać, a zarazem odbijać sygnał od użytkownika, analogicznie do działania anteny satelitarnej. Jednakże termin wprowadzenia tych zmian nie jest jeszcze znany, co więcej dotyczyłyby one wyłącznie nowych urządzeń wprowadzanych na rynek. Folia antyradiacyjna mogłaby być rozwiązaniem dla wszystkich aparatów, również dla tych, które już są na rynku.
Aktualnie projekt jest na etapie koncepcji. Autor szuka inwestora, z którym udałoby mu się wypracować wspólny model biznesowy. Antyradiacyjna osłona komórkowa zdobyła 2. miejsce w tegorocznej edycji konkursu „Jaskółki Przedsiębiorczości” na Politechnice Gdańskiej. Projekt został również zgłoszony do pierwszego naboru Inkubatora Innowacyjności, prowadzonego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG.
Zostałem niedawno zaproszony ze swoim wynalazkiem na nagranie programu rozrywkowego „Talent Zgłoś się!”, którego emisja zaplanowana jest późną jesienią 2014 r. – opowiada wynalazca.
Program realizowany jest przez TVP 1 we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Ma być formą promocji innowacyjnych technologii, produktów oraz nowoczesnych rozwiązań mających szansę zaistnieć na rynku. Jego uczestnicy otrzymają finansowe oraz merytoryczne wsparcie na dalszy rozwój swoich pomysłów. Zwycięzca „Talent Zgłoś Się!” zdobędzie znaczącą nagrodę finansową, a jego projekt zostanie objęty opieką NCBiR.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu